Baseny przydomowe – bezpieczeństwo korzystania

baseny przydomowe

Osoby decydujące się na budowę basenu w ogrodzie myślą głównie o tym, jak przyjemnie będzie można się w nich relaksować latem, jak szczęśliwe będą dzieci pluskające się w wodzie, czy jak miło będzie zrobić imprezę przy basenie. Wtedy podczas projektu i budowy zwraca się uwagę na wielkość niecki, jej oświetlenie, czy kolor płytek. Jednak najważniejsze w tym wszystkim powinno być bezpieczeństwo nasze i bliskich.

Jak sprawić, by kąpiel zawsze była  komfortowa i przyjemna?

nowoczesne baseny przydomowe na śląskuTrzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nowoczesne baseny przydomowe na Śląsku zawsze powinny mieć zamocowane drabinki. Mają szerokie, metalowe stopnie, które nie rdzewieją pod wpływem działania wody. Drabinka umożliwia bezpieczne wejście i wyjście z basenu. Nie zaleca się wskakiwania do niego, bo łatwo się poślizgnąć czy upaść i zrobić sobie krzywdę. Drabinka nie kosztuje wiele, a dużo zmienia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się także stosowanie systemów czyszczenia basenu oraz chlorowania wody. Do niecki wpadają różne zanieczyszczenia z ogrodu, wnosi się ziemię i piasek, wpadają tam też owady. Pod wpływem wysokiej temperatury w niecce mogą pojawić się glony czy porosty. To wszystko może doprowadzić do tego, że na skórze pojawią się pokrzywka i wysypki, odczyny alergiczne, czy też infekcje intymne. Odpowiednio czysta woda pozwoli temu zapobiec.

baseny przydomowe śląskA jak sprawić by w basenie bezpiecznie mogły przebywać małe dzieci? Najlepiej jest dla nich stworzyć specjalny ,,kącik” do zabawy. Może to być małe okrągłe ,,oczko” przy głównym basenie, czy też podział basenu na strefę płytką oraz głęboką. W ten sposób maluchy będą mogły pluskać się w wodzie, bawić piłką, czy uczyć pływania, a jednocześnie nie ma obaw że stanie im się krzywda. Warto pamiętać także o tym, by przed każdą kąpielą, szczególnie jeśli wcześniej leżeliśmy na słońcu, trochę się ochlapać wodą i powoli schodzić do basenu. W ten sposób unikniemy szoku termicznego, potencjalnie groźnego dla zdrowia. Również dzieciom trzeba pokazać jak to się robi i dawać dobry przykład, by w przyszłości nie podejmowały niebezpiecznych zachowań podczas przebywania w basenie.

Podsumowując, bezpieczeństwo podczas kąpieli jest rzeczą kluczową i nie można jej lekceważyć na etapie budowy i potem. Wyposażenie basenu w drabinki, systemy chlorujące, stworzenie miejsca dla dziecka do pluskania, jak również stopniowe zanurzanie się w wodzie sprawi, że przebywanie w basenie będzie bezpieczne i komfortowe dla osób w każdym wieku.