Budowa domu kanadyjskiego to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to chociażby z możliwości przeprowadzania prac prawie przez cały rok. Prace tzw. mokre są ograniczone do minimum. Może to być świetna alternatywa dla dłuższej metody tradycyjnej, czyli murowanej.
Wkręty ocynkowane ogniowo
Sposób budowy wymaga precyzyjnego łączenia elementów drewnianych. Precyzja tego rozwiązania jest bardzo ważna dla zapewnienia właściwej stabilizacji. Jest to także istotny czynnik, który może wpłynąć na poziom termoizolacji budynku. Wśród najbardziej popularnych części montażowych są ocynkowane wkręty konstrukcyjne do drewna. Kupując je, warto dopytać producenta o specyfikację techniczną. Sprawdzenie cech wydrukowanych na łbie wkrętu może okazać się działaniem niewystarczającym. Choć z pozoru wydaje się to błaha część, jest ona kluczowa w zapewnieniu właściwego łączenia elementów konstrukcyjnych. Jeśli wkręty okażą się niskiej jakości, może to negatywnie odbić się na stanie technicznym budynku. Można to sprawdzić chociażby poprzez próbę wkręcenia go w drewno. Ważne, żeby wkręt wchodził bez oporów w belkę czy strop. Jeśli pojawiają się trudności, oznacza to, że jego parametry techniczne nie są wystarczające. Może się też okazać, że łącznik wystaje z drewna. Jest to bardzo niebezpieczne i komplikuje późniejsze wykończenie powierzchni.
Pod żadnym pozorem nie należy kupować tak felernych komponentów budowlanych. Mogą one opóźniać pracę ekipy budowlanej. Warto również wiedzieć, że istotnym zabezpieczeniem tego komponentu jest powłoka chroniąca. Metoda ocynkowania ogniowego powoduje, że wkręt nie ulega procesowi korozji. Jest to w szczególności ważne w miejscach, gdzie poziom wilgotności może być podwyższony. Należą do nich np. ściany budynku przełożone wełną mineralną. Powłoka jest także warstwą zabezpieczającą, która chroni przed uszkodzeniami w trakcie montażu. Jest to istotna cecha, ponieważ ekipom budowlanym zdarza się zamontować wkręt w sposób nieprawidłowy. Jego proste wyciągnięcie bez uszkodzenia części pozwoli na ponowne wykorzystanie łącznika. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w przypadku montażu domu kanadyjskiego ilość zużytych wkrętów jest ogromna. Stosuje się je do powstawania większości elementów konstrukcyjnych jak stropy dachowe lub belki podtrzymujące ściany czy fasadę.
Używa się ich także do łączenia płyt drewnopochodnych. Coraz więcej osób stawia na naturalne i ekologiczne budownictwo z wykorzystaniem elementów drewnianych. Korzystając z takiej metody, należy zadbać o wysoką jakość zastosowanych łączników zanim zdecydujemy się na ich zakup.