Czym powinna cechować się klimatyzacja do serwerowni

klimatyzacja do serwerowni

Na początek warto wyjaśnić pojęcie serwerowni. Co właściwie oznacza ten termin? Jak można wywnioskować z samej nazwy, serwerownia to specjalnie wydzielone pomieszczenie w którym znajdują się komputery pełniące funkcje serwerów oraz aktywne i pasywne elementy sieci komputerowych.

Klimatyzacja do specyficznego pomieszczenia

klimatyzacja do serwerowni Zazwyczaj ulokowane są w charakterystycznych szafach. Nie każdy jednak wie, że do prawidłowej pracy serwerowni niezbędna jest klimatyzacja. Pełni tam bardzo ważną funkcję. Mogłoby się wydawać, że we wnętrzach, gdzie przechowuje się głównie sprzęt, taki udogodnienia jak klimatyzator nie są koniecznością. Jak się jednak okazuje jest to element obowiązkowy. Dlaczego? Ponieważ wszelkie pomieszczenia techniczne dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują ciągłego odbioru emitowanego ciepła, które wytwarza się w czasie pracy znajdujących się wewnątrz urządzeń. Do tego celu używa się właśnie klimatyzacji. Oczywiście takie urządzenie musi wyróżniać się inną specyfikacją niż ta tradycyjna, instalowana w domach. Nie da się ukryć, że takie specjalistyczne urządzenia, przeznaczone do ściśle określonych celów są produkowane przez niewielką liczbę firm. Największy wybór jest oczywiście w dużych miastach. Dobrym przykładem jest wysokiej jakości klimatyzacja do serwerowni w Warszawie, gdzie znalezienie odpowiedniego klimatyzatora nie powinno być problemem.

klimatyzacja do serwerowni Jeżeli wahamy się nad wyborem konkretnego wyboru warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze taki system musi być niezawodny, ponieważ zapewnia ciągłość danych oraz chroni znajdujący się w pomieszczeniu sprzęt komputerowy. Można ją uzyskać poprzez wyposażenie dużej serwerowni w dwa układy odpowiedzialne za utrzymanie optymalnej temperatury. Najważniejsze, aby skutecznie chroniły urządzenia w trakcie ich eksploatacji. Należy mieć na uwadze, że klimatyzacja w pomieszczeniu technicznym musi być dostosowana do pracy przez cały rok. W przeciwieństwie do zwykłej klimatyzacji w domach, ta będzie pracować jedynie w trybie chłodzenia. Drugą ważną właściwością jest efektywność oraz ekonomiczny tryb pracy. Takie urządzenie pracuje przez cały czas bez przerwy, a co za tym idzie klimatyzacja do serwerowni musi być skuteczna.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ jako pomieszczenia nie sprzyjają swobodnemu przepływowi ciepła. Dlatego w tej kwestii klimatyzacja musi być szczególnie skuteczna. Warto wybrać urządzenie, które posiada rozbudowaną auto-diagnostykę z możliwością informowanie o wszelkich awariach oraz usterkach za pomocą SMS. Dzięki temu możliwa jest szybka i skuteczna reakcja w razie awarii.