Czym są betonowe bloczki fundamentowe?

bloczki fundamentowe

Podstawą każdego domu są fundamenty, dlatego materiał służący do ich stawiania powinien odznaczać się trwałością i wysoką wytrzymałością na obciążenia. Coraz częściej do budowania ścian fundamentowych wykorzystuje się betonowe bloczki, które są niedrogie i szybko się je muruje. Ich nazwa wzięła się stąd, że przypominają cegłę, czyli prostopadłościan.

Wytrzymałe bloczki fundamentowe

bloczki fundamentoweDostępne są również bloczki szczelinowe, które cechują się lepszą termoizolacyjnością. Najczęściej produkuje się je ze z betonu klasy B20, ale na rynku spotkać można także te wylane z betonu klasy B15 bądź B25. Masę betonową zawierającą cement portlandzki, kruszywo oraz wodę przelewa się do odpowiednich form i wibroprasuje, dzięki czemu bloczki mają identyczną strukturę. Przyczynia się to do tego, że każdy z nich odznacza się wysoką jakością, której wytrzymałość wynosi minimum 15 MPa. Są one dostępne w różnych wymiarach – 38 × 24 × 12 cm, 38 × 25 × 14 cm czy 49 × 24 × 12 cm, a ich waga nie przekracza 30 kg. Najlepszej jakości betonowe bloczki fundamentowe w Lublinie cechują się odpornością na ściskanie, a także nie niszczeją pod wpływem wilgoci, dzięki temu ich właściwości nie ulegają osłabieniu pod wpływem czynników atmosferycznych takich, jak np. niskie temperatury.

bloczki fundamentoweWykorzystuje się je jako zamienniki cegły lub kamienia i sprawdzą się nie tylko w trakcie budowy, ale także podczas remontów, np. do stawiania ściany działowej. Podczas przenoszenia bloczków istotne jest to, aby za każdym razem trzymać je od dołu. Niektórzy producenci umieszczają jednak specjalne otwory, które ułatwiają ich przenoszenie. Murowanie bloczków należy rozpocząć od narożników, a ich poziom sprawdza się poziomicą wężową lub niwelatorem. Pierwszą warstwę bloczków fundamentowych układa się na zaprawie cementowo-wapiennej, ponieważ ma ona większą grubość. Z kolei grubość zaprawy klejowej powinna wynosić ok. 3 cm – zbyt duża warstwa może powodować, że spoiny między bloczkami zaczną pękać. Trzeba również pamiętać, aby precyzyjnie wypoziomować ścianę. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku pierwszej warstwy bloczków, ponieważ nierówności będą się wpływać na pozostałe warstwy. Ważną zaletą bloczków jest to, że dzięki nim można postawić ściany jednowarstwowe, czyli takie, które wyróżniają się niewielką grubością.

Ponadto są łatwe w obróbce, ponieważ na rynku dostępne są także bloczki częściowe i połówkowe, dzięki czemu można dostosować je do każdej ściany. Nie wymagają również deskowania, a ich tynkowanie okazuje się zbędne. Atrakcyjna jest także ich cena – zdarza się, że można je nabyć o połowę taniej niż cegły albo pustaki.