Metale w dekoracji wnętrz prezentują się znakomicie w różnych aranżacjach. Złociste, srebrzyste i lustrzane powłoki, idealnie gładkie i wypolerowane, nadają wnętrzu niezwykłej klasy i elegancji, a także świadczą o dobrym guście właścicieli. Powłoki galwaniczne dzieli się na ochronne, dekoracyjne, dekoracyjno-ochronne i techniczne.
Zabiegom z rodzaju niklowania, chromowania, cynkowania, cynowania czy srebrzenia poddaje się różnego rodzaju metale – przeważnie, ponieważ chromowaniu można poddawać nawet szkło, porcelanę, drewno, gips i beton. Srebrzenie czy złocenie (przy pomocy płatków srebra i złota, nie kąpieli) może dotyczyć np. drewna, ale w kąpieli srebrzy się przedmioty metalowe. Niklowanie dotyczy zasadniczo tylko metali, choć są miejsca, gdzie poddaje się temu także materiały sztuczne. Jedną z najtrwalszych i najodporniejszych powłok jest powłoka chromowa, dlatego stosowana jest szeroko jako powłoka techniczna. Z kolei niklowanie jest tu mniej popularne, ponieważ tylko grubsza, szczelniejsza warstwa zapewnia właściwą ochronę materiału.
We wnętrzach liczy się głównie wartość estetyczna przedmiotu, i tylko nieliczne, najczęściej używane, powinny zostać pokryte trwalszą, odporniejsza powłoką, np. krany, słuchawki prysznicowe, klamki, sztućce oraz uchwyty szafek. Inne, jak podstawki lamp, świeczniki czy wazony mogą zostać pokryte mniej wytrzymałą powłoką.