Domy energooszczędne stają się docenianym rozwiązaniem w kwestii budownictwa. Cena takiego domu od zwykłego praktycznie się nie różni, a zyski jakie możemy mieć są ogromne. Przede wszystkim taki dom nie będzie generował dużych rachunków, będzie także zaopatrzony w najnowocześniejsze technologie, choć wykorzystuje przy tym także naturalne rozwiązania. Co warto wiedzieć o takich domach?
Energooszczędne domy z drewna
Z czego się je buduje? W co trzeba je wyposażyć? Co sprzyja utrzymaniu energii w budynku? Z pewnością dobrym materiałem na energooszczędne domy w pomorskim jest drewno. Drewno jest materiałem naturalnym, więc posiada naturalne właściwości izolacyjne. Taki dom z drewna można postawić bardzo szybko, ponieważ nie trzeba czekać na zastyganie zaprawy żeby przejść do dalszych prac. Nie musi to jednak być dom z bali, ale dom o konstrukcji drewnianej, również coraz bardziej popularny w naszym kraju. W nowoczesnych domach energooszczędnych można znaleźć panele fotowoltaiczne. Dzięki nim mamy naturalne źródło energii pozyskane ze słońca. Energia słoneczna jest zamieniania na energię elektryczną, dzięki czemu możemy mieć nie tylko źródło prądu, ale również ogrzewania (jeśli wybierzemy na przykład pompy ciepła czy ogrzewanie na podczerwień), czy ciepłej wody (hydrofory zasilane są prądem). Pompy ciepła mają też dodatkowe zalety.
Gruntowe wykorzystują ciepło i zimno z ziemi, a niektóre modele mają także funkcje klimatyzacji. Dzięki temu zapewniamy sobie ciepło zimą i chłód latem. Możemy również wykorzystać ogrzewanie podłogowe w domu. Wtedy ciepło generowane przez pompę ciepła nie będzie marnowane, tylko sprawdzi się do ogrzewania łazienki czy kuchni. Ważne w domu energooszczędnym jest to, by od strony południowej znalazło się jak najwięcej przeszkleń. Przeszklenia sprawiają, że mamy zapewniony stały dostęp światła (w końcu od południa jest ono stale), przez co nie używamy tak dużo energii elektrycznej potrzebnej do zapalenia żarówek. Słońce także nagrzewa pomieszczenie, więc zużyjemy mniej energii na ogrzewanie. Od tej strony także nie powinny się znajdować rośliny ani altanki zasłaniające dostęp słońca. Od strony północnej możemy za to zasadzić drzewa i duże krzewy. Będą one osłaniały dom przez chłodem i mroźnym wiatrem w zimie. Nie zastąpi to oczywiście dobrej izolacji domu, ale stanowi dodatkowy element osłaniający budynek.
Dzięki wykorzystaniu naturalnej energii słonecznej, ustawienie domu pod właściwym kątem odnośnie stron świata jak również dobre zaplanowanie ogrodu wokół domu sprawi, że dom energooszczędny nie będzie droższy w budowie, niż normalny.