Filtrowanie i uzdatnianie wody

czysta woda

Woda jest każdemu organizmowi niezbędna do życia. Bez niej człowiek czy zwierzę doświadczy odwodnienia, z kolei rośliny zaczną usychać. Woda jest jednak cennym i wartościowym ,,surowcem”. Sa obszary na których ona praktycznie nie występuje, w dodatku jej zasoby stale się kurczą. Kolejny problem to czystość wody. Może być brudna, zakamieniona, dlatego wiele osób wybiera wodę butelkowaną.

Czysta woda prosto z kranu

woda kranowaKupowanie jej jest z kolei mało opłacalne i przyczynia się do powstawania rosnącej góry plastiku na wysypiskach śmieci. Jak wiadomo tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat, jeśli nie trafią do recyklingu. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być zakup urządzeń filtrujących i uzdatniających wodę do domu. Filtrowanie oznacza usuwanie zanieczyszczeń z wody. Są to przede wszystkim związki powodujące kamień. Nadmiar żelaza czy miedzi z pewnością są niekorzystne. Woda bywa mętna, brzydko pachnie, przygotowana na niej herbata czy zupa nie smakują jak powinny. Również woda miejska bywa mocno chlorowana, bo chlor ma z niej usunąć zanieczyszczenia. Taka woda też jest niesmaczna. Z kolei uzdatnianie wody polega na dodawaniu do niej konkretnych składników. Może to być na przykład magnez, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

czysta wodaOczywiście dzięki nowoczesnej technologii można robić i jedno i drugie jednocześnie – filtr węglowy zatrzymuje osad w wodzie, a podczas przepływu wody przez niego woda ,,zdobywa” jony magnezu. Najlepsze filtry do uzdatniania wody pitnej można kupić u sprawdzonych producentów. Są to filtry montowane na kran, na prysznic, przy pralce. Są też filtry dzbankowe, a nawet butelki filtrujące, które można zabrać ze sobą wszędzie. Wiele zależy od jakości wody jaką mamy i od efektu jaki chcemy osiągnąc. Jeśli woda jest w miarę dobrej jakości i chcemy tylko poprawić jej smak to warto kupić filtr dzbanowy. Wodę z niego bierze się do gotowania czy parzenia herbaty. Jeśli jednak woda jest mocno zakamieniona to może osadzać się na rurach, sprawić że pralka czy zmywarka wyleją. Lepiej jest zatem kupić ,,globalny” filtr do całego domu lub też małe filtry montowane przy każdym urządzeniu.

Jak wiadomo stan wody jest ważny nie tylko dla naszych odczuć smakowych, ale także dla naszego zdrowia. Dużo kamienia, czy chloru negatywnie odbije się na naszym samopoczuciu. Dlatego tez trzeba inwestować w systemy filtrowania i uzdatniania wody pitnej i użytkowej w domu. To doskonała inwestycja, która szybko się zwróci i dzięki niej każdy z domowników będzie zadowolony z jakości wody.