Jak dobrać ozdobną osłonę na grzejnik?

grzejnik - osłona ozdobna

Poszukując sposobu na odświeżenie wnętrza mieszkania podczas remontu, można zdecydować się na ciekawe wizualnie rozwiązanie – ozdobną osłonę na kaloryfer. Maskownice dobrze sprawdzają się w przypadku nowych i starych grzejników, a także w pomieszczeniach, w których kaloryfery są zbyt duże. Zdarza się to szczególnie w starym budownictwie, które zostało poddane solidnej termomodernizacji. Osłona na grzejnik zmienia sposób rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu, ale w zamian znacznie podnosi estetykę wnętrza.

Osłony ozdobne na grzejnik

ozdobne osłony na grzejnikW trakcie urządzania salonu, kuchni czy sypialni można zdecydować się na osłonięcie starych kaloryferów. Maskownice dostępne są w różnych rozmiarach, stylach i kolorach. Rozmiar maskownicy powinien być dopasowany do wymiaru wnęki na kaloryfer. Można spotkać się także z obudowami, które pozwalają zamaskować kaloryfer znajdujący się na ścianie. Grzejniki stanowią element, który niekorzystnie wyróżnia się w starannie zaprojektowanym pomieszczeniu. Dlatego warto schować go za maskownicą. Dobierając osłonę, trzeba kierować się ogólnym charakterem wnętrza. W przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim, dobrze sprawdzą się osłony na grzejnik wykonane z drewna w kolorze dopasowanym do ścian lub dodatków.

grzejnik - osłona ozdobna Wysokiej jakości ozdobne osłony na grzejnik można kupić w marketach budowlanych, sklepach z wyposażeniem mieszkań czy niektórych salonach meblowych. Powierzchnia ozdoby jest ażurowa, dzięki czemu ciepłe powietrze może swobodnie przez nią przenikać. Im drobniejsza kratka, tym lepiej zasłania grzejnik, ale słabiej rozprowadza ciepło po pomieszczeniu. Osłony można zdejmować w sezonie grzewczym i zakładać na lato, kiedy grzejniki nie grzeją. Do pomieszczeń w stylu industrialnym lub nowoczesnym warto wybrać osłony wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Oprócz samego materiału liczy się też kolorystyka. Może być ona dopasowana do wnętrza lub kontrastująca z głównym motywem. Białe maskownice dobrze wyglądają w jasnych i przestronnych wnętrzach. Ze względów praktycznych duże znaczenie ma sposób montażu osłony na grzejnik.

Osłonę można zamontować przy pomocy wkrętów, zatrzasków lub magnesów. Jej dolna część opiera się o podłogę, natomiast górna o parapet. Materiał wybrany do produkcji osłony na grzejnik musi być odporny na wysokie temperatury. Dobrze sprawdza się do tego płyta MDF, która jest trwała i się nie odkształca. Osłony wykonane ze stali lub aluminium szybciej się nagrzewają i utrzymują ciepło dłużej od drewnianych odpowiedników.