Jak dobrze wybrać zlew?

biały granitowy zlewozmywak

Zlewozmywak to rzecz niezbędna w każdej kuchni. Bez niej nie byłoby miejsca na mycie jedzenia czy rąk, na zlewanie wody z garnków, czy oczywiście na zmywanie naczyń. Na rynku można znaleźć obecnie mnóstwo różnych rodzajów zlewów, różniących się nie tylko kolorem, czy kształtem, ale także materiałem wykonania, czy akcesoriami dodatkowymi.

Jak wybrać najlepszy model do naszej kuchni?

biały granitowy zlewozmywakNa początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam służył zlew? Jeśli tylko do opłukiwania rąk i warzyw to starczy nam zlew metalowy jednokomorowy. Jeśli jednak nie mamy zmywarki i zmywamy wyłącznie ręcznie, to niezbędny okaże się zlew dwukomorowy, półtora komorowy, szczególnie w wersji z ociekaczem, na którym można odstawić brudne naczynia, które umyjemy lub te czyste, by obciekły, zanim je wytrzemy. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco miejsca, to warto postawić na zlewy narożne. Rogi kuchni często są niezagospodarowane, nic tam nie stoi, natomiast reszta przestrzeni jest zagracona. A tak mamy miejsce na zmywanie naczyń i nie zabraknie go na nic innego. Również zlewy okrągłe są zwykle niewielkich rozmiarów. Druga rzeczy to wybór materiału z jakiego będzie wykonany zlew. Wspomniany zlew z metalu, a konkretnie ze stali nierdzewnej, jest odporny na plamy, nie porysuje się i będzie łatwy do zmywania.

biały granitowy zlewozmywakZlewy granitowe czy ceramiczne są uznawane za te najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia, zarówno te mechaniczne, jak i te spowodowane wysokimi i niskimi temperaturami. Są też najgrubsze i najcięższe, więc nie na każdych szafkach można je zamontować. Niestety, są one dość drogie. Najtańsze, lecz najmniej trwałe są zlewy z tworzyw sztucznych. Kolejna kwestia to dobór koloru zlewu. Zamiast zwykłej szarości można postawić na czerń, biel, beż, a nawet złoto. Dzięki temu zlew będzie dopasowany kolorystycznie do mebli, blatu, czy generalnie do wystroju wnętrza. w sprzedaży są nawet zlewy granitowe łączone z blatami, które z daleka są kompletnie niewidoczne, jedynie bateria zlewu się odznacza na tle pokoju. Jeśli jednak lubimy wyraziste zestawienia, to warto kupić zlew w kolorze złota, czy miedzi.

Warto pamiętać, by do każdego zlewu dokupić odpowiednie dodatki. Są to między innymi syfony, baterie (także z filtrami), koszyczki metalowe na gąbki oraz myjki, czy też dozowniki na płyny do mycia naczyń. Te widoczne powinny być dopasowane kolorem i stylem do samego zlewu, natomiast te montażowe powinny być dobrane do instalacji wodno-kanalizacyjnej i odznaczać się wysoką trwałością.