Jak mieszkać nowocześnie na Śląsku?

architekt wnętrz

Śląsk jest jednym z tych regionów Polski, który w ostatnich dekadach przeszedł największe zmiany. Wciąż jest kojarzony głównie z przemysłem ciężkim i wydobywczym, jednak to również nowoczesne ośrodki naukowe i kulturalne, centrum nauki i rozwoju.

Architekt i przestronne wnętrza

architekt wnętrzWraz z tymi zmianami pojawiło się też zapotrzebowanie na dopasowanie stylu mieszkania do nowego stylu życia, w czym często pomagają Ślązakom profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem wyjątkowym wnętrz mieszkalnych. Ze względu na gęstość zaludnienia czy różnorodne wpływy, które mieszają się na tym terenie, trudno wyróżnić jeden, konkretny styl, który dominuje w gustach osób szukających pomocy architektów czy projektantów wnętrz. Raczej mają oni bardzo twardy orzech do zgryzienia, ponieważ poszczególne zlecenia mogą się skrajnie od siebie różnić. Często jednak dostrzegana jest tendencja do bardziej nowoczesnego mieszkania, które jest wygodne, funkcjonalne i doskonale odzwierciedla gust i styl mieszkańców. Przeważnie oznacza to, iż architekt wnętrz pracujący na Śląsku będzie tworzył projekt wnętrza, które nastawione jest głównie na przestronność oraz pewną dozę minimalizmu, bez dziesiątków zbędnych bibelotów.

architekt wnętrzPrzestrzeń służąca do przechowywania różnych rzeczy musi zostać zaprojektowana biorąc pod uwagę maksimum komfortu na co dzień oraz wygodną segregację wielu przedmiotów, szczególnie w kwestii odzieży oraz rzeczy, których nie używa się na co dzień, na przykład sprzętu sportowego, który może zajmować sporo miejsca. Wymaga to sporej dozy kreatywności oraz umiejętności wykorzystania w sposób funkcjonalny każdego wolnego skrawka przestrzeni, bez przytłaczania wnętrza nadmiarem mebli. Dlatego też w modzie na Śląsku są przeważnie jasne barwy czy gładkie lub lustrzane powierzchnie, które odpowiednio odbijają światło, dając wrażenie lekkości i większego pomieszczenia. Jednym z popularniejszych pomysłów jest łączenie kuchni i salonu – moda, która przywędrowała do nas z Zachodu, pozwala na zorganizowanie dużego, wygodnego wnętrza, które jest nie tylko nowoczesne, ale też komfortowe i sprzyja bliskości zamiast oddzielać od siebie mieszkańców. Ponieważ Śląsk pod wieloma względami aspiruje do bycia centrum nauki i rozwoju, odbija się to też na Ślązakach, którzy chętnie korzystają z nowoczesnych technologii w swoich wnętrzach. Nie tylko ułatwiają one życie, ale też zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Mowa na przykład o roletach zewnętrznych, alarmach, ale też bardzo nowoczesnych sprzętach, które architekci wnętrz również muszą w jakiś sposób uwzględniać w swoich projektach, dzięki czemu efekt końcowy będzie o wiele bardziej spójny.