Regularne czyszczenie wykładzin i dywanów to kwestia nie tylko estetyczna i higieniczna, ale także związana z przedłużeniem żywotności materiału. Bez odkurzania i prania tracą one sprężystość, ich kolory blakną i szarzeją, a plamy wyglądają nieestetycznie.

Podstawą właściwej troski o dywan i wykładzinę jest ich częste odkurzanie na sucho. Nawet codziennie, jeśli są intensywnie użytkowane każdego dnia. Odpowiednia szczota pozwoli usunąć kurz i piasek, a także włosy i zwierzęcą sierść. W przypadku plam należy je usuwać jak najszybciej, wybierając łagodne detergenty, które nie odbarwią materiału. Przed zastosowaniem nowego środka warto go przetestować w niewidocznym miejscu. Taka codzienna troska sprawi, że zanieczyszczenia nie będą uszkadzały materiału i nie spowodują jego przecierania.

pranie wykładzinyKilka razy do roku dobrze jest wytrzepać i wyprać dywan domowymi sposobami, np. specjalnym odkurzaczem lub stosując proszek do prania na sucho. Pozwoli to na usunięcie głębszych zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Jednak aby mieć pewność, że materiał został dokładnie wyczyszczony, mniej więcej raz do roku potrzebne będzie gruntowne pranie wykładzin i dywanów przez specjalistyczną firmę. Dzięki niemu materiał będzie zadbany i sprężysty, wyczyszczony z najgłębiej wbitego brudu. Na takim dywanie przyjemnie będzie chodzić boso, znikną też obawy, czy możne na nim bawić się dziecko.

Odpowiednia troska o dywan wymaga nieco czasu i środków, jednak jest to koszt nieporównywalnie mniejszy niż wymiana dywanu czy wykładziny na nowe. Zadbane materiały będą prezentowały się znacznie lepiej we wnętrzu niż te, którym nie poświęca się wiele uwagi.