Jak powstaje studnia głębinowa?

studnia glębinowa

Pomimo upływu czasu, nadal można się spotkać ze studniami w wielu różnych gospodarstwach w Polsce. Zazwyczaj jednak są to bardziej nowoczesne studnie głębinowe, które dają dostęp do lepszej jakości wód głębinowych.

Czym cechują się studnie głębinowe?

studnia glębinowaOd studni gruntowych, różnią się one sposobem budowy. Przede wszystkim, zazwyczaj tego typu studnie powstają na skutek odwiertu, rzadziej na skutek utworzenia wykopu. Po wykonaniu szeregu badań geologicznych, które potwierdzają, na jakiej głębokości są zasoby wód głębinowych, przystępuje się do wykonania odwiertu. Odwiert, jest zawsze wykonywany nieco poniżej poziomu wód, gdyż jest to konieczne do właściwego zabezpieczenia otworu powstałej studni. W tym celu wykorzystywana jest zaś poliuretanowa, skuteczna obudowa studni głębinowej, która ma kształt rury. Dotychczas bowiem podstawowym problemem związanym z użytkowaniem studni różnego typu, było stopniowe pogarszanie się jakości wód, ze względu na przedostawanie się do niej zanieczyszczeń. Problem te przede wszystkim dotyczył zaś studni, zabezpieczonych przez obudowy z betonu, które po pewnym okresie czasu miały tendencję do rozszczelnienia się.

woda w studniObudowy z poliuretanu, czy też PCV, które są stosowane obecnie, pozbawione są tych problemów. Są one odporne na przykład na takie czynniki, jak zmiany temperatur, które nie powodują ich pękania, a także na kontakt z pewnymi związkami chemicznymi, które zachodzą w glebie. Dużym plusem jest fakt, że obudowy takich właśnie studni są w pewnym stopniu elastyczne, przez co pod wpływem różnych czynników, ściany poszerzają się lub zwężają, a nie pękają. Tym samym, taką właśnie obudowę studni można zastosować nawet w przypadku konstrukcji o bardzo znacznej głębokości. Oczywiście, takie obudowy do studni, wykonane z tworzywa sztucznego doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania pomp głębinowych, do automatycznego czerpania wody ze studni. Obecnie funkcjonuje wielu producentów, zajmujących się dystrybucją obudów do studni, wykonanych z tworzywa sztucznego. Przed wyborem obudowy konkretnej marki, należy zwrócić uwagę na to, jak długo funkcjonuje ona na rynku, co da pewność, co do wysokiej jakości danej obudowy.

Zanim możliwe będzie rozpoczęcie korzystania z danej studni, bardzo ważne jest jej właściwe zabezpieczenie. Wszystko po to, aby wraz z upływem czasu jakość czerpanej z niej wody nie ulegała stopniowemu pogorszeniu. W tym celu, konieczne może się okazać użycie odpowiedniej obudowy, najlepiej takiej z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, odpornej na różne czynniki zewnętrzne.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę: www.conplast.com.pl!