Jak utrzymać w czystości kostkę brukową?

Kostka brukowa

Kostka brukowa to rozwiązanie, które zdaje się dominować we współczesnym budownictwie. Nałożenie na podłoże gruntowe kostki brukowej gwarantuje wysoką estetykę i funkcjonalność. Wykorzystywana jest w prywatnych parcelach, a także w przestrzeniach publicznych. Utrzymanie jej w dobrym stanie technicznym i wizualnym nie kosztuje wiele zachodu, ale wymaga systematyczności. Jak więc dbać o kostkę, by służyła przez lata?

Estetyczna i zadbana kostka brukowa

Kostka brukowaKostka brukowa może przede wszystkim blednąć bądź ulegać zabrudzeniu wskutek działania szkodliwych warunków atmosferycznych. Wiatr, mróz, zabrudzona woda deszczowa – te wszystkie czynniki sprawiają, że naruszona i zabrudzona zostaje powierzchnia wierzchnia kostki. Ale to nie wszystkie zabrudzenia, na jakie jest narażona nasza kostka. Wszelkie smary, oleje i pyły, to substancje, które mogą brudzić naszą kostkę, jeżeli akurat z niej ułożony jest podjazd przydomowy, na którym odbywa się ruch samochodów. Kostka brukowa wymaga cyklicznego mycia. Najlepiej czyścić ją myjką wysokociśnieniową, szczególnie po sezonie zimowym. Kostkę można czyścić raz lub dwa razy w roku – zależy to od materiału, z jakiego została wykonana. Na rynku można znaleźć także specjalne preparaty myjące. Jedną z najpopularniejszych kostek na rynku jest drogbruk kostka. Jeżeli po ułożeniu tej kostki na podłożu, pokryjemy jej wierzch specjalnym impregnatem, nie będziemy musieli wykonywać konserwacji więcej niż raz lub dwa razy w roku.

Kostka brukowaDo pokrycia kostki wybierajmy specjalny impregnat do kostki brukowej. Impregnat nie tylko chroni to podłoże przed zabrudzeniami, ale także chroni powierzchnie pomiędzy kostką przed porastaniem roślinnością. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że nie tylko pomiędzy krawędziami kostki rozkwitnie np. mech, ale być może pojawią się także wykwity na samej jej strukturze. Odpowiednio dobrany impregnat tworzy na wierzchu tego podłoża powłokę ochronną i zapobiega rozwojowi wszelkich pleśni, roślin i grzybów. Warto pamiętać o użyciu impregnatu, zaraz po tym jak położyliśmy kostkę. Jeżeli jednak pominęliśmy ten krok, możemy skorzystać ze sposobów do czyszczenia kostki z roślinności. Pamiętajmy jednak, że warto sięgać po ekologiczne środki, ponieważ niektóre spośród preparatów mogą być szkodliwe nie tylko dla roślin, ale także dla ludzkiego zdrowia.

Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, wykorzystujących nanotechnologię, a także naturalne środki biobójcze. O odpowiedniej konserwacji kostki pomyślmy z wyprzedzeniem. Pokrycie jej impregnatem zapobiegnie powstawaniu zabrudzeń na lata. Jeżeli jednak ulegnie zabrudzeniu, mamy pełen wachlarz produktów i urządzeń czyszczących, które możemy wykorzystać do walki z tymi zabrudzeniami.