Jak wybrać architekta?

Przede wszystkim nie wybierajmy tego, który mieszka najbliżej lub akurat ma wolny termin. Skoro decydujemy się na indywidualny projekt domu, powinna go przygotować osoba, której z chęcią powierzymy to zadanie.

Aby wybrać właściwego, należy zapoznać się z różnymi projektami domów i, jeśli to możliwe, zobaczyć je na żywo. Szukać można w biurach projektowych, w Internecie, branżowych magazynach czy pytając znajomych o ich doświadczenia w tym temacie.

Dobry architekt powinien nie tylko mieć ciekawe pomysły na funkcjonalne rozwiązania, ale, przede wszystkim, znać prawo budowlane i wiedzieć, jak dostosować projekt do działki, jej otoczenia i warunków zabudowy. Pierwsza rozmowa z architektem powinna dotyczyć planu działki, jej zagospodarowania i położenia, budżetu inwestora, planowanego sposobu ogrzewania oraz doprowadzenia mediów, a także ilości domowników czy posiadanych zwierząt. Istotne będą także kwestie związane np. z planami na powiększenie rodziny, częstotliwością i długością wizyt gości, ilością posiadanych samochodów, planami na zajmowanie się ogródkiem… Po kolei odpowiedzą na pytanie o położenie pokoju dziecka, ilość miejsca i ewentualną łazienkę dla gości, wielkość garażu, konieczność wygospodarowania miejsca na narzędzia ogrodnicze. Jak widać, pytań będzie wiele, a przedstawione powyżej to zaledwie przedsmak szczegółowych rozmów. Są one niezbędne, aby dokładnie określić potrzeby całej rodziny, zarówno obecne, jak i przyszłe, i na ich podstawie stworzyć właściwy projekt domu.

 domdomdom

Dodaj komentarz