Jak wybrać ekipę budowlaną lub remontową?

Rynek w ostatnich latach bardzo się zmienił – klient w końcu ma prawo nie tylko płacić, ale również wymagać. Wymagać należy od fachowców i tylko im płacić, zamiast wybierać amatorów. Jak znaleźć dobrą ekipę remontowo-budowlaną i jakie ustalenia z nią prowadzić?

Przede wszystkim potrzebujemy odpowiednich referencji, nie warto wybierać w ciemno. Jeśli szukamy wśród ogłoszeń, poszukajmy również opinii o danej firmie, unikajmy jednak tych, które wyglądają zbyt idealnie i utrzymane są w podobnym stylu, ponieważ najpewniej powstały na zamówienie. Dobrym rozwiązaniem będzie spytanie rodziny, znajomych, sąsiadów, nawet tych bardziej odległych, jeśli kojarzymy, że niedawno przeprowadzali remont. Warto spytać o polecane firmy, ponieważ uzyskamy wtedy szczerą opinię.

Do grona solidnych ekip zaliczają się zwykle te ze stałą siedzibą i od dłuższego czasu istniejące na rynku, a także firmy reprezentujące duże marki. Te ostatnie mają za sobą odpowiednie szkolenia dotyczące materiałów, które wykorzystują, posiadają też wsparcie techniczne ze strony producenta.

W czasie rozmów z firmą spytajmy o ich referencje, miejsca ostatnich budów i remontów, obejrzyjmy je na własne oczy. Dobra firma nie ma nic do ukrycia… i również raczej nie będzie mieć z dnia na dzień czasu, aby rozpocząć pracę u nas. Jeśli ktoś to oferuje, należy uważać, bo może okazać się, że taka firma nie ma żadnych innych zleceń.

Przed rozpoczęciem prac należy spisać możliwie szczegółową umowę, dokładnie określającą zakres płac, zapłatę, kwestię zaliczek, nadzoru budowlanego. Pomoże ona w uregulowaniu kwestii finansowych i odpowiedzialności za błędy, zabezpieczy także inwestora przed nagłym wzrostem kosztów – jeśli firma nie potrafiła oszacować ich prawidłowo, raczej nie jest dobra w swoim fachu.

W rozwiązywaniu ewentualnych problemów i zapobieganiu im pomoże zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, osobę z dużą wiedzą na tematy budowlane, kontrolującą jakość prac. Inspektor pomoże również przy spisywaniu umowy, układaniu harmonogramu, szacowaniu kosztorysu. To od jego niezależnej opinii zależy odebranie każdego etapu prac. Dzięki temu inwestor nie musi martwić się własnym brakiem fachowej wiedzy, rozmowami z ekipą budowlaną i może spać spokojnie wiedząc, że prace zostaną dobrze wykonane, a błędy i usterki zostaną w porę wychwycone.

budowa