Ciepłe zimy sprzyjają rozwojowi i atakom gryzoni. Drobne, zębate zwierzątka przez niewielkie szczeliny trafiają do piwnic i garaży, a potem przez uchylone drzwi do domów. Krety, szczury, norniki, karczowniki, myszy. Wykopują lub znajdują norki na terenie działki, podgryzają drzewka owocowe, niszczą inne rośliny, wyjadają nasiona, dobierają się nie tylko do zapasów żywności, ale przegryzają również kartony, książki, kable i tak dalej. Słowem – są prawdziwą plagą.
Gęste ogrodzenie co prawda osłoni przed niedużymi zwierzętami, ale nie stanowi większej przeszkody dla małych gryzoni. Które przechodzą między oczkami siatek po tym, jak bez trudu pokonają fundamenty. Niewielką skuteczność w powstrzymywaniu ich napływu może mieć otoczenie dołu siatki inną, z drobnymi oczkami, o szerokości 0,5 cm. Wymaga to jednak starannej pracy, aby nie pozostawić większych otworów, a uszczelnienie w ten sposób bramy jest trudne.
Grodzenie sprawdza się tylko w przypadku kretów – zakopywana na działce i dookoła niej siatka na krety skutecznie zniechęca te zwierzęta i nie pozwala im na przebicie się na powierzchnię i tworzenie kopców. Na drobne gryzonie można wzdłuż ogrodzenia wykopać rowki chwytne: głębokie na 20-30 cm, szerokie na 20. Co kilka metrów powinny się w nich znajdować głębokie studzienki, np. z rury PCV i z trutką na dnie. Dzięki rurze gryzonie nie będą mogły się wspiąć.
Wejścia do domu, piwnicy i garażu powinny być szczelne, bez szpar – dwa ostatnie wejścia można obić blachą, która oprze się ostrym i twardym zębom szczurów. Szczelność dotyczy również nisko położonych okien a także zimowych osłon drzew i krzewów.
Sposobem na zniechęcanie szkodników jest także niszczenie ich domów. Utrzymywanie porządku na działce, koszenie trawy i krzewów etc. – wszystko to tworzy niesprzyjające warunki dla gryzoni.
Pomocne będą także łowne zwierzęta: koty, psy (np. jamniki i terriery), a nawet dzikie stworzenia, które są naturalnymi wrogami gryzoni: kuny, łasice, jeże, tchórze i ptaki drapieżne. Można je zachęcić do osiedlania się na działce zakładając żywopłoty oraz sadząc grupy drzew i krzewów.