Jaka jest najlepsza metoda obróbki?

cięcie wodą

Aby uzyskać określony kształt, przedmioty poddawane są profesjonalnym obróbkom – za pomocą frezarek CNC czy laserów. Wśród metod obróbki znajduje się także fachowe cięcie wodą. Polega ono na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia wody, aby w ten sposób uzyskać silny strumień, który pozwala na przecięcie materiału o określonej grubości (do 20 centymetrów).

Cięcie wodą różnych tworzyw

cięcie wodąMetoda ta jest niezwykle szybka, gdyż stół roboczy posiada dużą powierzchnię, dzięki czemu możemy prowadzić jednocześnie fachowe cięcie wodą kilku elementów jednocześnie. Fachowe cięcie wodą sprawdza się także przy przedmiotach o dużych rozmiarach. Metoda ta sprawdza się nie tylko przy cięciu cienkich i miękkich materiałów – z powodzeniem możemy obrabiać także przedmioty wykonane z twardych tworzyw – jednak wówczas woda, którą wykorzystujemy, powinna być wzbogacona o środek ścierny – strumień wody pod wysokim ciśnieniem sprawia, że garnet zostaje rozpędzony do prędkości dźwięku, co pozwala na precyzyjne i szybkie cięcie. Firmy specjalizujące się w fachowym cięciu wodą polecają tę metodę do gumy i tworzyw sztucznych, drewna i materiałów drewnopodobnych, szkła i poliwęglanu, do stali węglowej i nierdzewnej, metali kolorowych i ich stopów, do kamienia, gresu i ceramiki. Cechy, które dają tej metodzie przewagę nad mechaniczną obróbką za pomocą frezarki to przede wszystkim eliminacja konieczności przeprowadzania obróbki wykończeniowej – powierzchnia, jak i krawędzie materiału są gładkie, dlatego nie jest wymagane ich polerowanie.

cięcie wodąZwolenników rozwiązań ekologicznych z pewnością ucieszy to, że jest to metoda bezpieczna dla środowiska – nie są wytwarzane żadne spaliny czy odpady niebezpieczne, które mogłyby negatywnie wpływać na otoczenie naturalne. Do fachowego cięcia wodą najlepiej wybrać firmę, której wyposażenie techniczne jest w pełni profesjonalne – bowiem tylko profesjonalny sprzęt pozwoli nam na uzyskanie najlepszych efektów. Zaletą fachowego cięcia wodą jest to, że podczas pracy nie powstają naprężenia materiału, co jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu unikniemy pojawienia się odkształceń czy nierówności. Fachowe cięcie wodą umożliwia nam wycinanie prostych, jak i skomplikowanych kształtów, a strata materiału jest – niezależnie od jego rodzaju – zawsze nieznaczna, co sprawia, że fachowe cięcie wodą to metoda ekonomiczna.

Sposób ten może być wykorzystywany także do obróbki przedmiotów pokrytych rdzą – w przypadku cięcia laserem nie ma w takiej sytuacji równie dobrych efektów. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem na szybką i dokładną obróbkę jest jedynie fachowe cięcie wodą.