Jakich błędów przy doborze tapety należy się wystrzegać?

Wzornik kolorów

Tapetowanie stać się może doskonałą alternatywą dla malowania ścian. Oczywiście, aby tak było, należy wykorzystywać dobrej jakości tapetę. Dostosowana ona być powinna nie tylko do własnych gustów, ale także i do warunków środowiskowych panujących w danym pomieszczeniu.

Wzornik kolorówBłędem popełnianym bardzo często przy doborze tapety, jest jej słabe dostosowanie do aranżacji danego wnętrza. Jest to najczęściej spowodowane przez nieprzemyślaną decyzję zakupową i dokonywanie wyboru pod wpływem chwili. Odpowiednio dobrana tapeta stanowić może w danym wnętrzu mocny akcent dekoracyjny, który z pewnością nie umknie uwadze odwiedzających dane mieszkanie gości. Zbyt ciężkie kolory i motywy we wnętrzu wykończonym w sposób nowoczesny będą skutkować widocznym efektem niedopasowania. Kolejnym często popełnianym błędem jest tapetowania całego pomieszczenia. Ten sam motyw na wszystkich ścianach może nadmiernie przytłaczać oraz dominować całe wnętrze. Aby tego właśnie uniknąć, należy tapetować jedynie część ściany. Innym rozwiązaniem jest wybór jasnej, na przykład białej tapety na wszystkich ścianach. Dzięki temu będzie można skutecznie uniknąć błędów związanych z niedopasowaniem wzoru tapety na łączeniach.

Pomiary przed remontemInnym błędem, jakiego z pewnością warto się wystrzegać, jest błędne dopasowanie tapety do specyfiki danego pomieszczenia. Na przykład w kuchni oraz łazience korzystać należy z tych odpornych na oddziaływanie wilgoci oraz na zabrudzenia. Tapety papierowe czy też fizelinowe w tych pomieszczeniach zastosować można jedynie nie w bezpośrednim pobliżu kuchenki czy też zlewu. W ich pobliżu bowiem, słabej jakości tapeta będzie mogła być narażona na powstawanie nieestetycznych wybrzuszeń czy też nawet plam. W takich miejscach warto raczej wybierać tapety winylowe czy też takie wykonane z odpornego na zabrudzenia i wilgoć włókna szklanego. Będą one nie tylko znacznie bardziej odporne, ale przede wszystkim proste do czyszczenia, nawet przy użyciu łagodniejszych detergentów.

Tapetowanie jest w dalszym ciągu traktowane jako doskonała alternatywa dla malowania ścian. Aby tak jednak było pamiętać należy o konieczności wybrania odpowiedniej jakości tapety do realizacji takich prac. Cechować się ona powinna maksymalnie zwiększoną odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz temperaturowe. Jej typ, powinien być również dostosowany w możliwie jak najlepszy sposób do miejsca jej montażu. W pomieszczeniach o sporej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia, stosowane być powinny na przykład tapety winylowe.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Remonty