siatka na silos

Jakich siatek na silosy używają rolnicy?

Przygotowywanie roślin zielonych na kiszonkę pozwala rolnikom zaoszczędzić na paszy dla zwierząt. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania – materiał roślinny nadający się do kiszenia gromadzi się na pryzmach lub w silosach. Procesy biochemiczne zajdą jednak dopiero wtedy, gdy odpowiednio zabezpieczy się pryzmę lub silos przy pomocy folii. Pozwala to na wytworzenie sianokiszonki, która doskonale sprawdza się jako pasza dla zwierząt.

Siatki ochronne na silos

solidna siatka na silos

Siatki ochronne dostępne są na rolkach w różnych rozmiarach. Sugerowana trwałość siatki ochronnej to przeważnie od 3 do 10 lat. Zależy to od odporności tworzywa sztucznego na działanie promieniowania ultrafioletowego. Do wykonywania siatek ochronnych

wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne, takie na przykład jak polietylen. Siatka musi być na tyle elastyczna, żeby jej kształt dopasował się do pryzmy lub silosu, ale nie za bardzo – w przeciwnym razie będzie ona nadmiernie podatna na rozciąganie i uszkodzenia. Siatka służy przede wszystkim do zabezpieczania folii przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo siatka zapewnia ochronę przed działaniami zwierząt, które mogą uszkodzić, a w konsekwencji rozszczelnić folię kiszonkarską, co może doprowadzić do utraty całego materiału roślinnego. Dla rolnika solidna siatka na silos to najlepszy sposób na ochronę sianokiszonki.

siatka na silosSiatka jest w stanie zabezpieczyć folię również przed gradobiciem i wichurami. Przed zakupem siatki warto zwrócić uwagę na jakość spoin oraz obszycia. Siatka przyciska folię, dzięki czemu nie ma potrzeby używania dodatkowych obciążników. Chcąc zdjąć siatkę, wystarczy ją zwinąć na rolkę. Dzięki wieloletniej trwałości z jednej siatki można korzystać przez wiele lat. Dzięki temu, że wykorzystane do produkcji siatki tworzywo posiada wysoką gęstość, materiał ten jest trwały i odporny na uszkodzenia. Siatka jest także odporna na rozwój grzybów oraz pleśni. Porównując siatki od różnych producentów, warto sprawdzić, która ma większą gramaturę. Siatki na silosy produkowane są w różnych kolorach. Brzegi siatek wzmacnia się dodatkowym obszyciem. Pozwala to lepiej chronić folię, która znajduje się pod spodem.

Proces wytwarzania sianokiszonki wymaga inwestycji w folię oraz siatkę ochronną, ale wciąż pozostaje bardzo opłacalny. Dzięki temu można wykorzystać pozostałe po żniwach siano i karmić nim zwierzęta hodowlane. Dzięki siatce dzikie zwierzęta nie będą w stanie uszkodzić folii – w przypadku jej przerwania do kiszonki dostanie się woda.


Opublikowano

w

przez

Tagi: