Jakie problemy związane są z antresolą?

Antresola to, niestety, nie tylko same zalety. Ze względu na swoje położenie jej funkcjonowanie jest związane z różnymi problemami. Jakimi?

  • Ogrzewanie – Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego gdy w pomieszczeniu o wysokości kilku metrów bliżej podłogi panuje optymalna temperatura, to wyżej, na antresoli, może być zbyt gorąco. Ogrzanie tak dużego pomieszczenia to również większy wydatek, ponieważ moc grzejników trzeba zwiększyć, aby utrzymać właściwą temperaturę na dole.
  • Dźwięki – Rozchodzenie się dźwięków przebiega zupełnie inaczej, niż w niskich pomieszczeniach. Może okazać się, że na antresoli słychać wyraźniej np. telewizor, którego dźwięk do części pod antresolą dociera słabo.
  • Oświetlenie – Wysokie pomieszczenia są trudne we właściwym oświetleniu, takim, aby wymiana żarówki czy wyczyszczenie lamp było możliwe. Oświetlenie należy zaplanować pod kątem trudności, jakie są z tym związane. Nie wystarczą np. same kinkiety na ścianach, jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, ponieważ jego środek i sufit pozostaną ciemne. Źródło światła powinno być tak umiejscowione, aby nie raziło osób przebywających na antresoli.
  • Schody – Konieczność poruszania się po schodach bywa bardzo uciążliwa, a dla osób starszych czy małych dzieci może być utrudniona lub wręcz niebezpieczna, schody to jednak wciąż najwygodniejszy sposób wejścia na antresolę.
  • Budowa – Antresola wymaga odpowiednich rozwiązań architektonicznych, dlatego jej projekt wymaga szczególnej uwagi.

Dodaj komentarz