Jakie rozmiary powinna mieć skrzynka gazowa?

skrzynka gazowa
Skrzynka gazowa jest jednym z bardziej istotnych elementów, który służy odpowiedniemu zabezpieczeniu instalacji gazowej. Aby tak jednak było, bardzo ważne jest jej odpowiednie dobranie, pod względem wymiarów, ale także i na przykład materiału, z którego dana skrzynka została wykona. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie ona działał bez żadnych problemów, przez bardzo długi czas.

 

Skrzynka gazowa

skrzynka gazowaW obecnym czasie znanym jest i powszechnie wykorzystywanych kilka różnych podstawowych rozmiarów tych skrzynek, a ich dobór musi być uzależniony przede wszystkim od budowy danej instalacji gazowej. Tymi najczęściej wykorzystywanymi obecnie rozmiarami skrzynek gazowych są te o wymiarach 14x60x60 cm, 15x25x30 cm, 24x60x60 cm, 30x34x20 cm, 30x30x15 cm, 60x60x25 cm, 120x60x25 cm. W przypadku, gdy za pomocą skrzynki ma być chroniony jedynie sam zawór gazu, w pełni wystarczająca może się okazać nieduża wolnostojąca skrzynka gazowa. Jej wybór jest także pod tym względem korzystny gdyż za nią trzeba będzie zapłacić zdecydowanie mniej, niż ma to miejsce w przypadku dużych, pełnowymiarowych skrzynek. Zazwyczaj cena takich właśnie rozwiązań nie powinna w praktyce przekroczyć poziomu 100 złotych. Oczywiście jednak, cena ta dotyczyć będzie tych mniejszych skrzynek wolnostojących. W przypadku nieco większych osłon, ceny będą się zwiększyć, co można zauważyć już w porównaniu do wyboru skrzynki naściennej w rozmiarze 30×43 centymetry. Zdecydowanie najdroższe będą skrzynka różnych rozmiarów, montowane podtynkowo. W ich przypadku, wydatek może wynosić około 170 do nawet 250 złotych.

skrzynkaNajwiększe kwoty trzeba będzie przeznaczyć na zakup skrzynki wolnostojącej z daszkiem, czy też skrzynki podwójnej. Niezależnie od sposobu konstrukcji skrzynki gazowej, czy też jej wymiarów, ważne jest, by wykorzystywać te modele, które faktycznie będą w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom ochrony. W przypadku szczególnie modeli wolnostojących, należy wykorzystywać skrzynki wykonane ze stali ocynkowanej. Modele, które są montowane podtynkowo, mogą być już wykonane z laminatów, lub tworzyw sztucznych innego typu. Wybór odpowiedniego rodzaju skrzynki gazowej, wydaje się być niezwykle istotny.

Wszystko z tego względu, że od wyboru odpowiedniego rodzaju takiej skrzynki, zależeć może nawet bezpieczeństwo podczas eksploatacji danej instalacji gazowej. Ważne jest więc, by korzystać z modeli, które zapewnią z jednej strony odpowiednią ochronę, na przykład zaworowi gazu, z drugiej strony takich, na których zakup nie trzeba przeznaczyć zbyt dużych środków finansowych.

Więcej na: https://inoxpol.net/