Którą metodę cięcia plexi wybrać?

Plexi należy do materiałów o szerokim zastosowaniu – używane jest do wyrobu okien statków, światłowodów, ekranów przeciwhałasowych i antytermicznych, płyt fluorescencyjnych oraz wielu drobnych przedmiotów użytkowych.

Cięcie plexi to doskonałe rozwiązanie

cięcie plexi laseremTo dlatego, że pleksa jest wyjątkowo łatwa w obróbce. Do najpopularniejszych metod obróbki należy obrabianie mechaniczne za pomocą frezarki oraz obrabianie przy wykorzystaniu lasera. Który ze sposobów jest lepszy? W przypadku cięcia plexi na frezarce CNC, musimy pamiętać o tym, aby stół roboczy był odpowiedniej wielkości, żeby mocowanie narzędzi było skuteczne. Odpowiednie sterowniki pozwalają maszynie na automatyczną, bezproblemową pracę – ruchy i cięcia są zawsze precyzyjne. Wadą jest jednak to, że krawędzie obrabianych przedmiotów po mechanicznym cięciu stają się ostre i nierówne. Jeżeli więc zależy nam na naprawdę wysokiej jakości cięcia, na uzyskaniu wyrobu, którego nie trzeba poddawać kolejnym procesem (na przykład polerowaniu w celu wygładzenia nierównej powierzchni), warto zdecydować się na drugą metodę – szczegółowe cięcie plexi laserem. To doskonałe rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się zarówno wtedy, kiedy chcemy uzyskać proste kształty, jak i bardziej skomplikowane przedmioty.

cięcie plexi laseremDecydując się na użycie lasera, możemy w szybki sposób pozbyć się ostrych krawędzi, a tym samym będziemy cieszyć się przedmiotem o idealnych kształtach zgodnych z naszymi określonymi wcześniej oczekiwaniami. W szczegółowym cięciu plexi laserem najlepiej sprawdzą się urządzenia najwyższej klasy – lasery takie posiadają duże pole robocze, co pozwala nam na przeprowadzanie obróbki na przedmiotach nawet wyjątkowo dużych gabarytów. Ważne są też sterowniki – to one mają znaczenie, jeśli chodzi o precyzję działania. Elementem, który również powinien odznaczać się wysoką jakością, jest serwonapęd – to od niego zależy bowiem moc działania lasera. Musimy pamiętać także o ustawieniu stałego momentu obrotowego, co uniemożliwi gubienie kroków, dzięki czemu działanie będzie zawsze prawidłowe i precyzyjne. Dobry serwonapęd nie dopuszcza także do grzania się lasera, dlatego też prace będą przebiegały zawsze bezproblemowo – można więc z powodzeniem wykonywać hurtowe zamówienia na szczegółowe cięcie plexi laserem.

Ta metoda jest także dla klientów detalicznych – dodatkowo mogą oni skorzystać z usługi profesjonalnego projektowania technicznego w 2D lub 3D. Decydując się na szczegółowe cięcie plexi laserem u sprawdzonej firmy, możemy także liczyć na dowóz gotowego przedmiotu w określone przez nas miejsce.