Materiały na elewację domu

panele elewacyjne drewnopodobne

Estetyczna elewacja domu sprawia, że cały budynek wygląda na bardziej atrakcyjny. Na elewacji często widać zacieki, zabrudzenia, tynk może odchodzić ze ściany, a także przebijają plamy po klejeniu styropianu, szczególnie kiedy pada deszcz. To sprawia, że nawet nowy budynek może wyglądać na zaniedbany.

Panele dobre na elewację

panele elewacyjne drewnopodobneDlatego warto jest przemyśleć to, jak i czym wykończyć elewację, tak by prezentowała się nienagannie i była bardzo estetyczna. Najtańsza opcją jest sam tynk. Obecnie tynki nakłada się maszynowo, czyli bardzo szybko, równo i dokładnie. Cały dom będzie miał równą wartwę tynku. Tynk można barwić, dzięki czemu uzyskuje się elewację kremową, szarą, a nawet czerwoną. Dodatkowo wyróżnia się tynki zacierane na gładko i baranki, czyli tynki o chropowatej strukturze. Tynki gładkie łatwiej jest odświeżyć – można je malować wałkiem. Tynki baranki za to lepiej maskują to co pod nimi się znajduje i wyglądają nieco ładniej, ale to kwestia gustu. Dawniej popularne było łączenie tynku z płytkami klinkierowymi. Klinkier stosowano na dolnych częściach budynku, jak również na tarasach czy kolumnach.

panele elewacyjne drewnopodobneCeglasta, czerwona płytka była odporna na działanie wody, a także łatwa do wyczyszczenia. Jednak do wielu projektów domu po prostu nie pasuje. Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem są estetyczne panele elewacyjne drewnopodobne. Takie panele widać zarówno na parterowych, jak i na piętrowych domach. Okłada się nimi obszar wokół okien i drzwi, ściany balkonów i tarasów, jak również montuje na rogach budynku. Okładzina elastyczna jest lekka, miękka i szybko się ją mocuje. Wyglądem przypomina drewno, ale jest bardziej od niego odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym wody (nie gnije) i słońca (nie blaknie). Jako że panele mają różne odcienie drewna to można dobrać je kolorystycznie to stolarki okienno-drzwiowej. Warto również wspomnieć o spiekach kwarcowych czy też o płytach z naturalnego kamienia. Są one błyszczące, gładkie, najczęściej dostępne w kolorze głębokiego granatu. Świetnie sprawdzają się na budynkach nowoczesnych, zarówno na domach, jak i na biurowcach. Nadają im prestiżu i elegancki, są również wyjątkowo trwałe i odporne zarówno na zmienne warunki atmosferyczne, jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Z pewnością warto zadbać o elewację budynku. Do wyboru są tynki, płytki klinkierowe, płyty kamienne i kwarcowe, jak również imitujące fakturę drewna elastyczne panele. Każda opcja ma swoje wady i zalety, jak również często dostępna jest w różnych kolorach, więc łatwo dobrać najlepszy produkt.