Montaż kabli światłowodowych – za czy przeciw?

montaż kabli światłowodowych

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują nowoczesne rozwiązanie teleinformatyczne, jakim jest światłowód. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z jego możliwości oraz ograniczeń, dlatego bezmyślnie decyduje się na jego podłączenie, lub rezygnuje całkowicie zapominając o tym temacie. Budowa sieci światłowodowych jest warta przemyślenia, ponieważ niesie ze sobą szereg korzyści. Jak każda metoda, posiada również wady.

Montaż kabli światłowodowych – warto?

montaż kabli światłowodowychOgólnie rzecz biorąc, przewody światłowodowe są lepsze od tradycyjnych, ponieważ charakteryzują się lepszą pojemnością danych transferowych związanych. Pojemność ta wiąże się ze specyficzną budową tego przewodu zbudowanego ze szkła absorbującego wiązkę światła w centralnej części przewodu. Montaż kabli telekomunikacyjnych na bazie światłowodu jest przydatny, ponieważ istnieje możliwość przesyłu danych na znaczne odległości, nawet tam, gdzie wcześniej nie było zasięgu. Nic tak nie denerwuje człowieka, jak zakłócenia elektromagnetyczne, które przyczyniają się do frustracji podczas oglądania filmów w telewizji cyfrowej bądź zakłóceń podczas rozmów telefonicznych. Decydując się na montaż kabli światłowodowych w kujawsko-pomorskim unikniemy tej sytuacji, ponieważ taka sytuacja nie istnieje. Co więcej, dzięki minimalizacji tych zakłóceń unikniemy założenia podsłuchu, co jest ogromna zaletą dla wielu firm. A wiemy o tym, że konkurencja nie śpi i często wykrada cenne dane. Kolejną zaletą jest również to, że budowa sieci telekomunikacyjnych na bazie światłowodu jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie – spadają ceny. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo i łatwość w użytkowaniu. Posiadając światłowód mamy pewność, że nie będzie pożaru. Montaż kabli światłowodowych ma również swoje wady. Czasami sygnał dociera z opóźnieniem z uwagi na zjawisko załamania się strumienia świetlnego. Sygnał czasami również bywa stłumiony, szczególnie podczas połączeń telefonicznych. Kolejnym minusem jest to, że mimo spadku cen, o których wyżej wspomniano, budowa sieci światłowodowych jest nadal bardzo kosztowna, ponieważ kosztowne jest wytwarzanie materiałów, z jakich zostają zrobione kable. Czasami także jest problem z montażem, jeżeli chodzi o warunki zamieszkania. Jak widać, nie ma zalet bez wad i na odwrót.

Jeżeli ktoś rozmyśla nad zastosowaniem w swoim miejscu zamieszkania takiego rozwiązania, to powinien razem ze specjalistą, który zna się na takich sprawach i wykonuje przewierty sterowane oraz montaż sieci teleinformatycznej, sprawdzić uwarunkowania. Sam montaż nie jest skomplikowany, ale mimo to trzeba sprawdzić, czy zakłócenia będą znaczne, a sam światłowód nie będzie kolidował z otoczeniem.