Na czym polega zawód projektanta wnętrz?

architekt wnętrz

Zawód związany z projektowaniem wnętrz zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób urządzających swoje gospodarstwa domowe decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta zdając się na jego umiejętności i wiedzę teoretyczno-praktyczną nabytą podczas studiów, staży i podczas wykonywania zawodu.

Czym cechuje się dobry projekt wnętrz?

projektowanieUrządzając swoje pomieszczenie kuchenne, łazienkę, salon czy sypianie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z dzisiejszych możliwości, jakie są oferowane na rynku. Osoby zajmujące się zawodowo urządzaniem pomieszczeń domowych bądź użytku publicznego posiadają wszechstronną wiedzę na temat nowości, które dopiero co zostały wprowadzone, właściwości materiałów, ich kolorystyki, zakresu cenowego oraz trendów obowiązujących we wnętrzach. Poza posiadaniem takiej wiedzy projektanci mają wysokie poczucie estetyki, są kreatywni, mają bardzo dobrą wyobraźnie przestrzenną oraz potrafią połączyć wiele elementów tak, aby w przepiękny sposób komponowały się w całość. Ponadto mają za sobą praktykę i zdolności techniczne, dzięki którym potrafią wykonać graficzną wizualizację odzwierciedlające rzeczywisty obraz. Projekty wnętrz domów wykonywane są przeważnie indywidualnie i dostosowane do pomieszczeń, możliwości finansowych potencjalnych klientów i ich upodobań.

architekt wnętrzOficjalny projekt posiada wszystkie rzuty, przekroje i widoki ścian oraz pomieszczeń, których wymaga każda firma budowlana opierająca się na owym projekcie. Jeśli chodzi o wizualizację- wykonana jest zwykle w technologii 3d bardzo dobrze odzwierciedla późniejszy, rzeczywisty obraz pomieszczeń. W takiej wizualizacji mogą być pokazane wszelkie materiały, które zostaną potem zastosowane, dokładna kolorystyka i rodzaj mebli oraz akcesoriów. W wielu tego typu projektów możliwe jest prezentowanie klientom, w jaki sposób będzie funkcjonować dany mebel czy akcesoria. Taki sposób przedstawiania aranżacji wnętrz pozwala na zobrazowanie konsumentom, w jaki sposób będzie wyglądało ich mieszkanie. Jeśli chodzi o ceny takich projektów, to jest to uzależnione w dużej mierze indywidualnie od rodzaju pomieszczeń, wielkości i ilości, potrzebnych projektów, od firmy projektowej oraz od miejscowości, w której korzysta się z tego rodzaju usług. Ceny zwykle wahają się od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy do kilkuset złotych. Architekci pracujący indywidualnie oferują niższe koszty usługi.

Pełne przygotowanie pomieszczeń do zamieszkania i cieszenia się z każdego detalu będącego w nim bardzo często wymaga odpowiednich projektów. Aby je posiadać należy skorzystać z profesjonalnych usług oferowanych przez architektów, którzy pomogą dobrać wiele rzeczy i doradzić w adekwatny sposób.