Najsłynniejsi szklarze w dziejach szkła

szklarz

Szkło jest znane ludzkości od dawna. Jego historia sięga niepamiętnych czasów, według archeologów pierwsze ślady jego istnienia zanotować można na trzy i pół tysiąca lat temu. Według jednego z rzymskich historyków mineralogii, zostało ono przypadkowo wytopione przez fenickich kupców w ognisku podczas transportu kamienia. Miało to miejsce około 5000 roku przed naszą erą.

Pierwsi szklarze, pierwsze szkło

szklarzNatomiast w Egipcie znaleziono pozostałości fabryki szkła datowane według uczonych Thilo Rehren’a z Uniwersytetu Collage of London i Edgara Puscha z Pelizaeus-Museum w Hildesheim na 1250 rok przed naszą erą. Jednak dopiero w czternastym wieku naszej ery w francuskiej Normandii udoskonalono technikę wytwarzania płaskich i cienkich szyb okiennych zwanych gomółkami. Szybki okienne wydmuchiwało się za pomocą piszczeli szklarskiej. Przełomem dla szkła był wiek XX kiedy to amerykański inżynier Georgius Pittsburgh wynalazł tani sposób na masową produkcję szkła ciągnionego, które wykorzystywano do szklenia okien i drzwi. Jego wadą jednak była nierówna, falista powierzchnia co powodowało zniekształcenia obrazu. Przełomem w produkcji szkła było opracowanie metody wyrobu float, dającą prawie idealnie płaskie szkło, które do dziś stosuje praktycznie każdy szklarz Wrocław. W ten sposób otrzymujemy dzisiejsze nowoczesne kabiny prysznicowe na wymiar czy panele szklane, balustrady schody i wiele innych.

Za twórcę metody wyrobu szkła typu float uważa się Sir Alastaira Pilkingtona. Płaskie szkło uzyskiwane jest w procesie ciągłym poprzez rozpływanie się stopionego szkła po płynnej powierzchni z cyny.