Nowoczesne lampy stołowe to także dekoracja

lampy stołowe

Światło we wnętrzach pełni dwojaką rolę. Z jednej strony jest czysto funkcjonalne, konieczne do tego, abyśmy dobrze widzieli każdy element pomieszczenia. Musi być tak dobrane, aby umożliwiać odpoczynek i pracę. Z drugiej strony oświetlenie ma także rolę czysto estetyczną.

Lampy wiszące i stojące

lampy stołoweNowoczesne lampy – wybór i odpowiednie ustawienie W ciągu dnia, gdy nie potrzebne jest sztuczne oświetlenie i wystarcza nam naturalne światło, lampy, lampki i kinkiety raczej nie zwracają na siebie większej uwagi. Stanowią kolejny element wyposażenia, który pod względem estetycznym powinien być jak najlepiej dopasowany do reszty pomieszczenia. Dopiero gdy robi się ciemniej, można zauważyć, czy oświetlenie jest dobrane prawidłowo i czy zapewnia domownikom właściwy komfort pracy i odpoczynku. Konieczne jest oświetlenie ogólne, które w zadowalającym stopniu doświetla całe pomieszczenie – najczęściej będzie to lampa sufitowa – a także dodatkowe źródła światła, które pozwalają na oświetlenie poszczególnych części pokoju. Mogą być to lampy nad blatami roboczymi w kuchni, lampa przy kanapie lub fotelu do czytania, lampa nad stołem w jadalni. Dodatkowo ważną rolę pełnią też takie lampy, których światło podkreśla poszczególne elementy wystroju. Mogą być to lampki pod szklanymi półkami, oświetlone przedmioty dekoracyjne (np. rzeźby), krawędzie mebli, schody czy dekoracyjne panele ścienne.

lampy stołoweTakie światło czasem bardzo dyskretne (wykorzystuje się np. LEDy), ale najczęściej wciąż wykorzystuje się zwykłe lampy. Tak oświetlone wnętrze po zmroku wygląda bardziej interesująco niż za dnia, co jest zasługą na równi odpowiedniego rozmieszczenia źródeł światła, jak i faktu, że wykorzystuje się najbardziej nowoczesne rozwiązania i trendy, aby osiągnąć spodziewany efekt. Czasem trudno sobie wyobrazić, jaki będzie rezultat, kiedy oglądamy różne nowoczesne lampy stołowe, wiszące i stojące. Jeśli podoba się nam sama lampa, ale nie sposób, w jaki oświetla pomieszczenie, można pomyśleć o zmianie żarówki na słabszą lub dającą światło o innej barwie. Lampa wcale nie musi dawać jasnego światła; nieco przytłumione, ciepłe, miękkie światło samo w sobie tworzy wyjątkowy klimat w pomieszczeniu i warto z tego skorzystać przy urządzaniu mieszkania lub domu.

Proste, nowoczesne wnętrze – za dnia – może wyglądać całkowicie inaczej po zmroku, kiedy zapala się światła. Ogromna różnorodność nowoczesnych źródeł światła pozwala na zabawę oświetleniem i tworzenie nastrojowego wnętrza oraz odpowiednie akcentowanie poszczególnych elementów wystroju.