Nowoczesne meble miejskie

meble miejskie

Współczesny wygląd miast, a szczególnie nowo powstających miast, ich dzielnic czy chociażby pojedynczych osiedli, wymaga dobrego dopasowania do architektury każdego elementu w okolicy. Dzięki temu wszystko tworzy spójną całość i wygląda znacznie lepiej niż gdyby zestawiono elementy pochodzące z różnych stylów i stworzone z odmiennych materiałów.

Materiały wykorzystywane na meble miejskie

meble miejskieJedną z rzeczy, które dynamicznie się zmieniają, gdy zmienia się architektura miejska, są na przykład meble miejskie. Coraz częściej te meble, które przeznaczone są do nowoczesnych dzielnic lub do otoczenia bardzo nowoczesnych budynków, posiadają design, który nie przypomina klasycznych kutych lub drewnianych ławek, starych latarni i tak dalej. Obecnie coraz szersze zastosowanie ma beton architektoniczny, który łączony jest z drewnem, metalem i szkłem. Klasyczne materiały i modele ławek spotyka się raczej w okolicy budynków, które mają przynajmniej kilkadziesiąt lat w starych parkach i tak dalej. Tam jednak gdzie jest dużo nowoczesnych budynków, mają one wpływ na całą okolicę, a także na projektowanie terenów zielonych. Parki w takiej okolicy cechuje nieco inny styl, nastawiony na wydzielenie przestrzeni dla różnych aktywności, takich jak zwykłe spacery, wypoczynek, różnego typu sporty czy nawet imprezy masowe. Do tego stylu dostosowywane są oczywiście latarnie, kosze na śmieci i ławki miejskie. Często posiadają one bardzo nowoczesne formy i łączą w sobie różne zastosowania. Mogą równocześnie być stolikiem, ławą lub siedziskiem oraz stojakiem na rowery. Dzięki nim kreowanie przestrzeni w nowoczesnym stylu jest wyjątkowo proste.
Nowoczesne meble miejskie coraz mniej przypominają te tradycyjne i są też coraz powszechniejsze. Stanowią połączenie kilku funkcji, różnych materiałów oraz posiadają nietypowe formy. Często stanowią ciekawą interpretację różnych figur geometrycznych czy nawet liter alfabetu i posiadają wyraźnie zarysowane linie.