Od czego zależy cena żyrandolu?

żyrandol kryształowy

Bardzo dużo osób chce w swoim domu mieć nie tylko piękne i funkcjonalne meble, ale także chce zadbać o oświetlenie wnętrza. Odpowiednie lampy będą dekoracją salonu czy sypialni, ale też mogą optycznie powiększyć/zmniejszyć pomieszczenie lub sprawić że będzie ono mniej/bardziej przytulne. Jednym z coraz częściej wybieranych rodzajów oświetlenia są żyrandole kryształowe.

Niedrogi żyrandol kryształowy

żyrandol kryształowyTakie lampy kojarzą się z czymś ekskluzywnym, z salą balową, czy drogim wnętrzem z kamiennymi podłogami i meblami z litego drewna. Jednak obecnie poza ogromnymi, balowymi żyrandolami można kupić także te mniejsze, odpowiednie do domu. Szczególnie, że jeśli chodzi o żyrandol kryształowy – cena nowego nie jest aż taka wysoka. Od czego zależy cena żyrandola i jak wybrać model odpowiedni do salonu? Na pewno im większy żyrandol tym będzie droższy. Liczy się także to z czego jest zrobiony. Żyrandol ręcznie kuty może kosztować nawet kilka tysięcy, natomiast zwykły metalowy, seryjnie produkowany można dostać w promocji nawet za kilka tysięcy złotych. Metalowe lampy nie muszą być szare i nudne. Są modele malowane proszkowo na takie kolory jak intensywna czerwień, granat, czy złote. Na pewno będą one stanowiły wyrazisty akcent w pomieszczeniu, a złote czy srebrne wykończenie będzie wyglądało bardzo luksusowo. Jednak żyrandole nie muszą być robione tylko z metalu.

żyrandol kryształowyDawniej robiło się lampy z drewna i nadal ten trend jest obecny. Żyrandol drewniany sprawdzi się we wnętrzu skandynawskim, ekologicznym, czy klasycznym. Kolejna kwestia to ilość źródeł światła. Żyrandole mogą mieć jedynie pięć żarówek po jednym na każdym ,,ramieniu”, jak również mieć kilkanaście żarówek. Wiąże się to oczywiście z wielkością żyrandolu, jak również z wielkością samej żarówki. Mogą one być naprawdę duże, więc nawet jedna dawałaby odpowiednią ilość światła, jak również bardzo małe, ledowe. Im więcej żarówek tym też większa będzie moc żyrandola. Zatem im większe pomieszczenie, im ciemniejsze (na przykład położone od strony południowej), tym większy powinien być żyrandol. Warto zaznaczyć, że kryształki będą odbijały światło, przez co pokój będzie jeszcze jaśniejszy. Podsumowując, cena żyrandola z kryształkami zależy od jego wielkości, mocy, ilości żarówek, jak również od materiału z jakiego jest wykonywany.

Żyrandole kute z kilkunastoma żarówkami będą droższe od tych prostych, z kilkoma źródłami światła. Nie mniej jednak przy zakupie żyrandola warto jest się rozglądać za promocjami, bo często przepiękne, designerskie lampy można dostać nawet o kilkaset złotych taniej.