Ogród – co zrobić by cieszył przez cały rok?

zakładanie ogrodów

Ogród to oprawa naszego domu. Ważne jest to, żebyśmy o niego dbali, a dzięki temu będziemy mieli piękne widoki za oknem. Jednak kwiaty rozkwitają jedynie na kilka tygodni. Co zrobić, jeśli chcemy mieć zadbany teren zielony, który będzie się prezentował dobrze o każdej porze roku?

Całoroczny ogród – czego nie może zabraknąć?

zakładanie ogrodów Z pewnością warto jest zainwestować w rośliny iglaste. Są to tak zwane rośliny zimozielone, czyli takie które nie gubią igieł na zimę (wyjątkiem jest modrzew). Szczególnie popularne są tuje, ponieważ szybko rosną i nadają się na żywopłoty. Gęstwina zielonych igiełek skutecznie odgrodzi nas od sąsiadów, zapewniając prywatność na działce. Tuje są łatwe w utrzymaniu i nie potrzebują specjalnych warunków glebowych, czy słonecznych. Warto jedynie zadbać o to, by je przycinać, jeśli rosną zbyt wysokie. Iglaki nadają się także idealnie do formowania. Można tak stworzyć zarówno ozdobne przejścia do ogrodu, na przykład iglaki w kształcie stożków, kuli, czy łezki. Są drzewka które nadają się do wykonywania z nich rzeźb ogrodowych. Nie jest łatwo o nie zadbać, ale efekt jest wart swojej ceny. Iglaste drzewka mogą nam służyć także za choinkę w zimie.

zakładanie ogrodów Ładnie przystrojone drzewko na podwórku na pewno będzie zawracać na siebie uwagę. Zakładanie całorocznych ogrodów w Gdańsku powinno zakładać także pielęgnację trawnika. Zazwyczaj zajmuje on największą powierzchnię w ogrodzie, więc warto o niego zadbać. Intensywnie zielony i równo przystrzyżono trawnik z siewu, trawa z rolki, czy też trawnik mulczowany sprawią, że ogród nie będzie wyglądał tak ponuro nawet jesienią i zimą. Trawnik przestajemy podlewać na jesieni, jednak jeśli będzie on zadbany to nie straci swojej intensywnej barwy przez mroźny okres. Innym rozwiązaniem które sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał dobrze przez cały rok jest zastosowanie małej architektury ogrodowej. Atrakcyjny taras, mała altanka, czy ławeczki ogrodowe będą zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wykonane z różnych gatunków drewna można dobrać wedle gustu, jak również dobrać do koloru roślin w ogrodzie. Nie muszą to być duże konstrukcje, ale na pewno całoroczne drewniane konstrukcje nadadzą każdemu ogrodowi atrakcyjności.

By ogród wyglądał dobrze zimą warto zadbać także o jesienne porządki. Liście powinny być zgrabione, ziemia przekopana i zagrabiona, a pozostałości cebul kwiatowych usunięte. Jeśli to wykonamy to nawet nieobsiany teren ziemny będzie wyglądał przyzwoicie. Wystarczy odrobina pracy, a efekt będzie widoczny. Nasz ogród będzie wyglądał rewelacyjnie.