Podesty ruchome w pracy ogrodniczej

zbieranie owoców w sadzie

Podesty ruchome zostały stworzone z myślą bezpiecznego przemieszczania ludzi oraz ładunków na duże wysokości. Są to wielozadaniowe urządzenia, które świetnie sprawdzą się w wielu firmach i branżach.

Zastosowanie podestów ruchomych w branży ogrodniczej

podnosnik do saduNajczęściej używa się ich podczas stawiania budynków, przeprowadzania prac remontowych lub renowacyjnych, ale również świetnie sprawdzają się w takich gałęziach przemysłu jak rolnictwo lub ogrodnictwo. Ogrodnictwo jest jednym z działów rolnictwa, który obejmuję hodowlę roślin ozdobnych, warzyw czy też sadów owocowych. Głównie w przypadku tego ostatniego rodzaju uprawy podesty ruchome znajdują swoje zastosowanie. Składają się one z kosza lub gondoli umieszczonej na wysuwanym ramieniu. Rozróżnia się wśród nich podesty przegubowe, teleskopowe lub nożycowe – różnica pomiędzy nimi dotyczy budowy zastosowanego ramienia wysuwającego. Drzewa owocowe po wielu latach mogą osiągnąć nawet kilka metrów, a zbiór plonów z ich najwyższych gałęzi jest dość problematyczny. Tradycyjne stosowanie często niestabilnych drabin może prowadzić do wystąpienia wielu groźnych dla życia pracownika wypadków.

zbieranie owoców w sadzieKażdemu właścicielowi sadów zależy na tym, aby takie ryzyko zmniejszyć, więc nic dziwnego, że wynajem podestów ruchomych dla ogrodnictwa cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Jest to doskonała alternatywa, która zapewni odpowiednie bezpieczeństwo osób pracujących, ale równocześnie sprawi, że o wiele łatwiej i szybciej zbierze się plony z wyższych, trudno dostępnych miejsc. Z uwagi na duży, jednorazowy koszt wiążący się z zakupem takiego ciężkiego sprzętu na rynku pojawiły się specjalne wypożyczalnie, które udostępniają podesty z opcją krótko lub długoterminową. Jest to idealne rozwiązanie dla małych przedsiębiorców z uwagi na to, że nie muszą martwić się o miejsce do magazynowania takiego sprzętu. Właściciel wypożyczalni zapewnia również kontrolę techniczną i serwisową w razie awarii maszyny. Z uwagi na to, że zbiór owoców w sadach odbywa się sezonowo wynajem takiego urządzenia jest o wiele bardziej ekonomiczne niż jego zakup. Osoby zajmujące się ogrodnictwem, a zwłaszcza sadownictwem doceniają tego typu sprzęt podczas zbiorów.

Dzięki podestowi ruchomemu można skutecznie zwiększyć efektywność pracy oraz zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo pracowników. Żeby móc obsługiwać tego typu urządzenie należy posiadać odpowiednie kwalifikację i przestrzegać przepisów BHP. Wiele firm, które wynajmują podesty posiadają w swojej ofercie również udostępnienie wykwalifikowanego pracownika ze wszystkimi niezbędnymi papierami.