Pompa ciepła a ekologia

nowoczesne pompy ciepła

Systemy grzewcze przechodzą ostatnio prawdziwą rewolucję. Coraz głośniej mówi się o rosnącym zagrożeniu wynikającym z zanieczyszczenia powietrza i konieczności zmiany pieców na bardziej ekologiczne. To ogromna szansa dla producentów ogrzewaczy wody, kolektorów słonecznych czy wysokiej jakości pomp ciepła.

Pompa ciepa do domu

nowoczesne pompy ciepłaTe ostatnie budzą w ostatnim czasie największe zainteresowanie. Pompy ciepła są wydajne, doskonale wpisują się w charakter niemal każdego pomieszczenia, a przy tym są nieszkodliwie dla środowiska. Zasada ich działania jest prosta. Jest to urządzenie o nieskomplikowanej budowie, które pobiera ciepło z otoczenia – powietrza, gruntu lub wody, i dostarcza jest do instalacji centralnego ogrzewania. Może też nagrzewać powietrze nawiewne, do czego wykorzystywana jest instalacja wentylacyjna. Najczęściej kupowana jest sprężarkowa pompa ciepła, która składa się z dwóch wymienników ciepła – parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego (dławiącego). Nowoczesna pompa ciepła jest dziś uznawana za synonim ekologicznego ogrzewania.

nowoczesne pompy ciepłaPo pierwsze dlatego, że nie wytwarza żadnego dymu, a zatem jakiekolwiek zanieczyszczenia nie przedostają się do atmosfery i nie przyczyniają się do rozwoju szkodliwego smogu. Po drugie, urządzenie nie generuje dużego poboru energii elektrycznej. I po trzecie wreszcie, nie wymaga stosowania węgla czy drewna, a zatem nie wykorzystuje naturalnych zasobów środowiska. Nie ma też ryzyka, że palone w piecu będą śmieci, nierzadko plastikowe, które w trakcie spalania wydzielają szkodliwe substancje. To co może stanowić pewną barierę dla inwestorów, to fakt, że zakup pompy ciepła to spory wydatek. Cena zakupu urządzenia i jego instalacji może wahać się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to inwestycja jednorazowa. W latach jej użytkowania nie ma potrzeby kupowania opału. Urządzenie ponadto, o ile kupione zostało u sprawdzonego producenta, jest trwałe i bezawaryjne. Wiele przedsiębiorstw ponadto angażuje się w rządowe akcje, umożliwiając otrzymanie dotacji. Nie jest ona mała, w określonych sytuacjach pokrywa znaczną część kosztów zakupu urządzenia i jego montażu.

Obecnie dostępne na rynku pompy ciepła mają wiele zalet. Wyróżnia je wysoki współczynnik efektywności COP, możliwość zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynku, a także niskie koszty eksploatacyjne. Nie można zapomnieć też o najważniejszym: brak emisji substancji szkodliwych, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.