Pożar miejsc o dużym znaczeniu materialnym lub funkcjonalnym

gaszenie pożarów

Pożar to bardzo duże zagrożenie – jego skutki potrafią być niewyobrażalnie wielkie, właśnie z tego względu wywołuje tak duży strach wśród ludzi. Wiele osób wystosowuje różne środki zapobiegawcze, a inni przygotowują się na ewentualność takiego wybuchu. Są różne sposoby walki z ogniem, które można dzielić względem ich skuteczności lub popularności na różne poziomy.

Szybkie i skuteczne gaszenie pożarów

gaszenie pożarówZdecydowanie najbardziej popularnym środkiem okazuje się woda. Oczywiście, nie jest to dla nikogo źródłem zaskoczenia, ponieważ od najmłodszych lat kojarzymy postać strażaka z hydrantem i wężem pełnym wody. Należy jednak wiedzieć, że wcale nie jest to najskuteczniejszy sposób walki z ogniem. Zdecydowanie lepsze okazuje się użycie gazu – ta metoda jest określana w ostatnim czasie, jako jedna z najskuteczniejszych. Można ją używać przy co najmniej trzech rodzajach pożaru (A, B, C). Coraz więcej osób decyduje się zastosowanie stałych gaśnic gazowych i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Szczególnie w chwili, gdy należy ochronić miejsca w których znajdują się przedmioty bardzo wartościowe lub sprzęty, których jest wymagana niezawodność i stała praca. Użycie w takim przypadku wody mogłoby dać więcej szkód niż pożytku.

gaszenie pożarówNatomiast jeżeli użyje się gazu to ma się pewność, że w bardzo krótkim czasie on wyparuje i nie pozostawi żadnych śladów, dodatkowych zniszczeń. Równie często montuje się na stałe gaśnice gazowe w takich miejscach jak bazy danych lub serwerownie. Mowa tutaj głównie o pomieszczeniach, w których mieści się urządzenie wartościowe lub takie, od którego pracy zależy wiele rzeczy. Powinien on pozostać w nienaruszonym stanie, na co zdecydowanie pozwala użycie gazu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że przy jego użyciu nie powstaje przeskok prądu pomiędzy danym sprzętem, a sprzętem gaszącym. Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej wykorzystywanymi gazami są te obojętne. Ostatnio coraz częściej wykorzystywane jest zestawienie nazywane Inergenem. Jest on połączeniem różnych gazów, które wchodzą w skład otaczającej nas atmosfery.

Dzięki swoim specjalnym właściwościom może bez problemu być stosowany w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, ponieważ nie naraża to ich na żadne ryzyko. Natomiast w przypadku użycia dwutlenku węgla trzeba mieć na uwadze, że wykorzystywane do gaszenia stężenie jest bardzo toksyczne. Mając taką wiedzę bardzo łatwo jest wybrać najlepszy sposób gaszenia pożaru. Będzie to przede wszystkim zależne od tego w jakim pomieszczeniu będzie miał zostać zastosowany.

Więcej informacji na stronie www.gaszeniegazem.pl