Projektowanie ogrodu – kolorowo czy zielono ?

aranżacje ogrodów

Budując swój pierwszy dom wiele osób zdecydowanie bardziej skupia się na tym, by posiadał on elegancką elewację oraz piękne wnętrze. Ogród natomiast traktowany jest jak sprawa drugorzędna. Decydujemy się urządzić go na końcu bądź wsadzamy różnego rodzaju rośliny w przypadkowych miejscach.

Idealnie zaaranżowany ogród

aranżacje ogrodówTo nie tylko nie wygląda najlepiej ale również optycznie go zmniejsza przez co czujemy się przytłoczeni. Często bywa również tak, że chcąc ustawić miejsce zabaw dla dzieci czy dmuchany basen latem okazuje się, że nie mamy do tego wolnej przestrzeni. Jak to się stało, przecież nasz ogród miał tyle metrów? Wszystko przez złe zaplanowanie a raczej jego brak. Coraz więcej osób zaczyna sobie uświadamiać fakt, że aranżacje ogrodów są równie ważne jak budowanie i urządzanie mieszkań. W końcu ta zielona przestrzeń ma pomagać nam relaksować się po trudach tygodnia pracy. Zakładając ogród zawsze warto jest udać się do saloniku prasowego i sięgnąć po branżowe czasopisma jak również inspiracji poszukać w internecie. Dzięki temu, że w obu miejscach znajduje się naprawdę wiele fantastycznych projektów będziemy mogli bez większego problemu zweryfikować jakie projekty przypadają nam do gustu a jaki styl w ogóle nie odpowiada.

aranżacje ogrodówPrzede wszystkim zawsze warto jest się zastanowić, czy ogród ma być urządzony w stylu minimalistycznym czyli z dużą ilością zieleni a minimalnym udziałem kolorów, czy wręcz przeciwnie – ma być on kolorowy a zieleń ma tylko występować w formie trawnika czy krzaczka. Jedną z zasad, która od zawsze towarzyszy osobom urządzającym ogród jest to, aby największe krzewy, drzewka ustawiać wokół płotka. Wówczas to nie tylko uciekniemy od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów, ale również optycznie powiększymy nasz ogród – w sytuacji, gdy dość duży krzew stoi na środku ogrodu przestrzeń już wydaje się być ograniczona. Warto jest również ogród podzielić na swego rodzaju strefy tak, aby wszystko wyglądało jak najlepiej. Co to oznacza? Mając dzieci każdy rodzic wie, że niezwykle ważne jest zapewnienie kawałka wolnej przestrzeni na ich szaleństwa czy granie w piłkę. W takich strefach zdecydowanie lepiej jest zasadzić krzewy, które są odporne na uderzenia czy otarcia – na przykład piłki.

W spokojnej części ogrodu natomiast warto jest zasadzić mnóstwo kolorowych kwiatów, rabatek ponieważ kolory działają na nas uspokajająco. W takim miejscu warto jest ustawić meble ogrodowe. Czytając książkę czy po prostu odpoczywając będziemy zrelaksowani o wiele bardziej. Ogród może stać się naszą oazą.