Budowanie przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej jest zostawić profesjonalistom, którzy znają się na swoim fachu i wiedzą, jak to powinno być zrobione. Samodzielny montaż takich rzeczy może nas przerosnąć, a później się okaże, że coś źle wykonaliśmy.
Co należy wiedzieć na temat. szamba plastikowego robiąc przydomową oczyszczalnie ścieków?
Jeśli jednak sami chcemy się tym zająć lub nadzorować prace innych to musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, przydomowa oczyszczalnia ścieków może być wybudowana tylko tam, gdzie nie ma kanalizacji. Jeśli ktoś wybudował ją sobie wcześniej to nie musi się podłączać do miejskich wodociągów, choć jest to wskazane i bardzo wygodne. Po drugie, pamiętać trzeba, że budowa przydomowej oczyszczalni jest objęta przepisami prawnymi dotyczącymi zagospodarowania terenu i przepisów dotyczących ochrony środowiska. Po trzecie, oczyszczalnie, gdzie poziom wody nie przekracza siedmiu metrów sześciennych na dobę trzeba zgłosić do urzędu, ale nie trzeba starać się o pozwolenie na jej budowę. Po czwarte, od momentu naszego zgłoszenia budowy trzeba czekać miesiąc z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, żeby urząd miał w razie potrzeby stosowny czas na zgłoszenie sprzeciwu. Po piąte, zbiornik szczelny powinien być na tyle duży, żeby móc pomieścić tyle wody, ile wynosi średnie zużycie na osobę, zatem lepiej jest kupić nieco większe szambo plastikowe, niż potem martwić się o ewentualne przepełnienie.
Po szóste, tak jak wszystkie prace wykopowe i wykopy pod przydomową oczyszczalnię ścieków powinny być prowadzone w sprzyjających warunkach. Zimą grunt jest zbyt twardy i zmarznięty, żeby prowadzić tego typu prace. Najlepiej jest wybrać porę suchą i ciepłą, ale też nie w trakcie upałów.