Styl country ma swoje korzenie w XIX i XX wieku i nawiązuje do domów osadników w Stanach Zjednoczonych. Ci ludzie często byli pierwszymi, którzy na stałe osiedlali się na obecnym terytorium USA, a ich kontakty ze światem były rzadkie i utrudnione ze względu na ogromne odległości i dopiero rozwijającą się sieć kolejową. Sprawiło to, że do nowego miejsca zamieszkania zabierali jedynie najniezbędniejsze rzeczy, potrzebne do przetrwania, a całą resztę tworzyli własnymi rękami. Istotne było maksymalne wykorzystanie wszystkiego, co jeszcze nadawało się do zużycia, np. resztek materiałów. Ich domy były proste, meble surowe i nieco toporne, pozbawione ozdób, a dekoracyjne detale były rzadkie i utrzymane w wiejskim stylu.
Ten styl znakomicie wpasowuje się w modne obecnie domy z bali, które tworzą dla niego znakomitą otoczkę. Poza drewnem we wnętrzach pojawia się także kamień, cegła i ceramika, elementy metalowe powinny być wykonane z żeliwa, najlepiej kutego, a dla plastiku czy modnych obecnie lakierowanych frontów nie ma w nich miejsca. Królują naturalne tkaniny, takie jak len, juta i bawełna oraz wełna, skóry i futra. Modne są paski, kwiatki, groszki i kratka – jako zasłonki w oknach i zamiast frontów szafek, nie może też zabraknąć patchworkowych kołder, pasiastych dywaników i przynajmniej jednej lub dwóch zwierzęcych skór.
Kolorystyka stylu country to przede wszystkim różne odcienie drewna i cegły, a także biel i barwy wiosennych kwiatów: żółć, błękit, róż i zieleń.
Charakterystyczne dla stylu country, jak również dla wielu domów drewnianych, jest celowe zachowanie nierówności i niedoskonałości, wynikających z niewprawnej obróbki i wykonania mebli i przedmiotów domowego użytku. Stąd dość masywne, toporne meble, które wyglądają, jakby jeszcze wczoraj miały korzenie, gałęzie i szumiały sobie w lesie.
Elementy stylu country świetnie wpasowują się w typowo rustykalne wnętrza, dość podobne do tego stylu, a także w nurt industrialny, ranczerski i steampunkowy. Pozwala to na stworzenie ciekawych, niebanalnych aranżacji i ciepłego, naturalnego wnętrza.