Sztukateria zewnętrzna z polistyrenu – czy warto ją stosować?

sztukateria zewnętrzna

Polistyrenowe kształtki przeznaczone do montowania na zewnętrznej części ścian budynków cieszą się coraz większą popularnością. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych detali, wykorzystując do tego coraz nowsze technologie i materiały. W ten sposób na rynek wprowadzane są elementy sztukaterii o bardzo dobrych parametrach technicznych i ciekawym, nieszablonowym wzornictwie.

Sztukateria zabezpieczona akrylem

sztukateria zewnętrznaCzym wyróżniają się dostępne na rynku gzymsy, bonie oraz listwy z polistyrenu i czy rzeczywiście warto wykorzystywać je do zdobienia elewacji? Styropian jest materiałem stosunkowo miękkim, dlatego producenci sztukaterii zadbali o utwardzenie jego powierzchni. W przypadku detali stosowanych na zewnątrz zmniejszenie elastyczności ich powierzchni było konieczne, ponieważ ich powierzchnia narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Również podczas prac porządkowych wokół domu nie trudno o uderzenie czymś w ścianę (np. grabiami), dlatego trwałość wszystkich stosowanych na jej powierzchni materiałów ma bardzo duże znaczenie. Dostępna na rynku lekka sztukateria zewnętrzna ma powłokę utwardzoną specjalnym akrylem. Dla lepszego efektu jest on nakładany maszynowo. Kolejnym czynnikiem decydującym o tym, że sztukateria z polistyrenu jest warta uwagi, jest jej niewielki ciężar.

sztukateria zewnętrznaMała waga poszczególnych detali umożliwia ich szybszy i bardziej precyzyjny montaż. Polistyren stosowany do wytwarzania sztukaterii, pomimo swojej twardej powierzchni, jest stosunkowo miękkim materiałem. Dzięki temu docięcie detali na odpowiednią długość nie stanowi żadnego problemu. Fachowcy zajmujący się montażem nie muszą korzystać z elektronarzędzi – wystarczy jedynie lekka piła ręczna, aby uzyskać idealny efekt. Oprócz wszystkich wcześniej wspomnianych zalet polistyrenowe elementy są także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Akrylowa powłoka chroni materiał przed działaniem promieniowania UV, przez co zachowuje on swoje właściwości nawet jeśli jest narażony na duże nasłonecznienie. Dodatkowo polistyren jest nienasiąkliwy i mrozoodporny, co również jest cenione w przypadku produkcji elementów fasadowych. Sztukateria z polistyrenu jest lekka, wytrzymała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że z całą pewnością warto jest ją stosować.

Kształtki wytwarzanie przez producentów są łatwe w montażu i przez długi czas zachowują swój estetyczny wygląd. Dodatkowo ich cena nie jest bardzo wysoka, co także wpływa na atrakcyjność tej propozycji. Jeśli rozważamy wykonanie sztukaterii zewnętrznej na swoim domu, to warto wybrać właśnie to rozwiązanie.