Tapety ścienne – jak dobrać do pokoju?

tapety ścienne winylowe zmywalne

Tapety ścienne to doskonały pomysł na wykończenie naszego wnętrza. Dzięki nim można dodać do pomieszczenia nieco wzoru, koloru, faktury, a nawet głębi. Musimy dobrać tapetę w zależności od tego gdzie chcemy położyć tapetę i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Tapety na jednej ścianie

tapety ścienne winylowe zmywalneZacznijmy od wzorów i kolorów tapet. W pokoju dziecięcym czy młodzieżowym sprawdzą się bardziej intensywne barwy, niż w pokoju dziennym czy w sypialni. Tam sprawdzą się również fototapety z bohaterami z bajek animowanych, czy też naklejki ścienne z ciekawymi napisami. To na pewno spodoba się każdemu dziecku. W sypialni bardziej sprawdzą się kolory uspokajające, dobre dla odpoczynku, takie jak niebieski, jasnozielony, kremowy. To powinno być dobre miejsce do snu, więc intensywne kolory będą działały na nas pobudzająco. Skutek będzie odwrotny od zamierzonego. W pokoju dziennym natomiast dobre dla kolory uniwersalne, takie jak biel, beż, kawa z mlekiem. To kolory które podobają się każdemu, więc bez względu na to kogo zaprosimy do siebie to goście będą się dobrze u nas czuli. Jeśli sprawdzone tapety ścienne winylowe zmywalne chcemy zastosować jedynie na jednej ścianie to należy dobrać jej kolor tak, by pasowała do pozostałych ścian.

tapety ścienne winylowe zmywalneJeśli będzie w tym samym kolorze co farba to całość może się zlewać. Można jednak zastosować tapetę z tłoczeniem, ciekawą fakturą, czy też dobrać taką, w tym samym kolorze, ale innym odcieniu. Wtedy będzie się ona odcinała, ale nie będzie kontrastowa. Często stosowane na jednej ścianie są także fototapety. To idealna opcja do wnętrz nowoczesnych, oryginalnych, jak również bardzo małych. Popularne są fototapety 3d, z efektem głębi, na przykład geometryczną spiralką, krajobrazem w głębi lasu, czy drogą ciągnącą się poza horyzont. Dzięki takiej tapecie pomieszczenie wydaje się większe. Dobór tapety do pomieszczenia nie ogranicza się jednak tylko do estetyki. Ważny jest także materiał z jakiego wykonana jest tapeta. Taka papierowa będzie na pewno najtańsza i sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecięcym. Jednak do kuchni czy do łazienki koniecznie musimy wybrać tapety zmywalne, najlepiej winylowe czy z włóknem szklanym. Są one odporne na szorowanie, można je myć, jak każdą inna powierzchnię, nie będą się także odklejały pod wpływem działania wilgoci.

Warto zwrócić też uwagę na sposób klejenia tapety. Te winylowe są łatwe do nakładania, bo to ścianę smaruje się klejem do tego przyczepia tapetę. Dodatkowo ten rodzaj tapet jest łatwy do zdejmowania, co jest ważne w przypadku późniejszego remontu.