Utrzymanie czystości a domowe zwierzęta

panele w domu

Swobodnie poruszające się po domu zwierzęta, szczególnie duże, zawsze stanowią problem, gdy chodzi o utrzymanie czystości. O ile kot „jedynie” zgubi nieco sierści, to pies poza sierścią zostawi też wniesione na łapach błoto i… i miejmy nadzieję, że tylko błoto.

Jeśli pragniemy mieć domowe zwierzęta, kompromis miedzy wystrojem a futrzakami jest nieodzowny. Czy też raczej nieodzowne jest dostosowanie wyposażenia w taki sposób, aby łatwo było je utrzymać w czystości.

Na ścianach nieodzowne będą zmywalne farby i tapety odporne na zabrudzenia, a zwłaszcza tapety laminowane. Dzięki temu zwierzęta ocierające się o ściany nie zostawią na nich zabrudzeń.

Meble – najlepsze będzie ograniczenie mebli z tapicerką. Z jednej stronypanele podłogowe bowiem tapicerka skórzana czy skóropodobna jest łatwiejsza do czyszczenia, a z drugiej ślady pazurów będą na niej niemożliwe do zamaskowania. Tapicerka materiałowa również może zostać w ten sposób uszkodzona, choć drobne ślady nie będą się rzucały w oczy, a do tego jest bardziej podatna na zabrudzenia.

Posadzki – dobrze jest wybrać kafelki, które trudno uszkodzić i łatwo wyczyścić. Następne są panele i deski drewniane, które, jeśli nie są wykonane z najtwardszych gatunków drewna, łatwo ulegają uszkodzeniu. Najmniej polecane są wykładziny i dywany, których ilość należy ograniczyć. Nawet częste odkurzanie i pranie domowymi sposobami nie zagwarantuje dokładnego oczyszczenia materiału. W tym przypadku usunięcie głębokich zabrudzeń i głęboko wbitej sierści zagwarantuje tylko profesjonalne czyszczenie dywanów Warszawa i inne duże miasta to odpowiednie miejsca, aby poszukać doświadczonej firmy, która poradzi sobie nawet z delikatnymi materiałami.

Jeśli zwierzęta lubią kłaść się na łóżkach czy fotelach, dobrym wyjściem będzie kupienie specjalnej maty czy legowiska, które będzie można dowolnie przenosić, lub jedynie wykorzystanie starego koca, aby osłonić pościel i tapicerkę.

czyszczenie dywanów