Wybieramy tapetę cz. 1

rolka tapety

Tapety papierowe. Mają tyle samo wad, co i zalet. Są tanie i szeroko dostępne, istnieją w wielu różnych wzorach i kolorach i łatwo je samodzielnie położyć. Tapety tłoczone i dwuwarstwowe dobrze maskują drobne nierówności na ścianach. Tapety papierowe to najlepsza metoda na szybki remont. Ze względu na ich cenę nie jest ich szkoda, jeśli się zniszczą, dlatego nadają się znakomicie do pokoju dziecka i przedpokoju. Są jednak nietrwałe i łatwo je uszkodzić, a w przypadku zabrudzenia można je tylko delikatnie czyścić wilgotną szmatką, by nie uszkodzić papieru. Nie są odporne na wilgoć, dlatego nie nadają się do kuchni i łazienki oraz ogólnie do wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeń. Tylko nieliczne tapety papierowe są zmywalne.

Tapety winylowe. Z zewnątrz pokrywa je folia PCV, a pozostałe warstwy mogą składać się z papieru, winylu i fizeliny. Są trwałe, można je myć i dobrze maskują drobne nierówności na ścianach. Tapety winylowe twarde pokrywa tylko cienka warstwa folii, są jednak wytrzymałe, niepalne i nie przepuszczają wilgoci. Można je stosować nawet w łazience i kuchni oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Tapety winylowe spienione są mniej odporne na uszkodzenia, choć pokrywa je gruba warstwa folii. Pozwalają ścianom oddychać i lepiej maskują nierówności.

Tapety z włókna szklanego. Wykonuje się je z naturalnych surowców, dlatego chronią przed rozwojem roztoczy i pozwalają ścianom oddychać. Zaliczane są do wyjątkowo trwałych i można je myć, więc sprawdzają się w przedpokojach i korytarzach. Dobrze maskują nierówności na ścianach. Tapety z włókna szklanego można wielokrotnie malować, dlatego nie będziemy skazani na jeden kolor – łatwo można go zmienić. Ich wadą jest trudność w kładzeniu i usuwaniu, ponieważ czasem odchodzą razem z tynkiem.

Tapety typu rauhfaser. Na popularne raufazy składa się kilka warstw papieru i włókna drzewnego. Charakterystyczna chropowata powierzchnia to efekt powstający przez rozmieszczenie wiórków drewna między warstwami papieru. Dzięki swojej fakturze świetnie kryją nierówności na ścianach. Raufazy są tanie i można je malować, dlatego łatwo można odświeżyć wnętrze, w którym je położono lub zamaskować drobne zabrudzenia, jednak nie są woodoporne.

Tapety tekstylne. Wierzchnia warstwa tapet tekstylnych to włókna naturalne lub sztuczne, np. len, jedwab, bawełna, włókna wiskozowe i poliurenowe. Podkład stanowi zwykle akryl, czasem papier. Nadają wnętrzu oryginalności i ciepłego charakteru, dlatego są idealne do salonu, gabinetu, biblioteczki czy sypialni. Mają różne faktury, wzory i kolory, wyróżnia je też efekt cieniowania. Niektóre mogą być zmywalne. Dobrze izolują ciepło i dźwięk. Ich wadą jest wysoka cena i fakt, że łatwo zbierają kurz, pochłaniają zapachy i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Należy je ostrożnie czyścić odkurzaczem lub miękką szczotką i przecierać suchą ściereczką z preparatem do czyszczenia kurzu.

Dodaj komentarz