Budowa własnej szklarni do hodowania warzyw, owoców czy kwiatów i krzewów egzotycznych staje się coraz bardziej popularna. Nie musi to być wcale wielka konstrukcja. Jeśli wstawi się do niej dobre stoliki i regały to na kilku metrach kwadratowych możemy mieć sporą hodowlę ziół czy kwiatów.
Szklarnia z poliwęglanu
W dodatku szklarnia jest obecnie czymś, co nie musi być wybudowane ze szkła, jakby wskazywała na to nazwa. Nie trzeba także zatrudniać fachowców do prac budowlanych. Wszystko da się wykonać samodzielnie. Wystarczy, że szkło zastąpimy płytami z poliwęglanu litego. Jest to materiał, który z daleka wygląda jak szkło. Jest gładki, przeźroczysty, może mieć różną grubość. Jednak jest przy tym lżejszy niż szkło i łatwiejszy w montażu. Płyty poliwęglan docinane są na wymiar, dzięki temu szklarnia może mieć wielkość idealnie dopasowaną do potrzeb naszej uprawy, jak również do wielkości działki. Płyty montuje się na aluminiowej konstrukcji, która również jest lekka, a przy tym trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Jeśli chcemy uprawiać różne rośliny, z których jedne potrzebują więcej, a inne mniej światła to poliwęglan również przychodzi z pomocą. Wybierając taki w ciemnym kolorze zastosujemy go jako osłonę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Jeśli natomiast większość roślin woli miejsce zaciemnione, a jedynie kilka nasłonecznione to szklarnie trzeba zbudować nieco inaczej. Wtedy dach robi się nieprzeźroczysty, natomiast instaluje się świetliki dachowe z poliwęglanu, i pod nimi stawia się rośliny lubiące słońce, na przykład kaktusy czy sukulenty. Świetliki mogą mieć kształt łukowy, jak i trójkątny. Poliwęglan dobrze się wygina, jest plastyczny. Warto zaznaczyć, że metalowa konstrukcja umożliwia ,,otwieranie” płyt z poliwęglanu. Są to wtedy okienka, przez które wpada świeże, czyste powietrze. Szczególnie to się przydaje przy wielkich upałach, gdzie szklarnia może się zbyt nagrzać. Otwieranie ,,okienek” jest potrzebne w trakcie oprysków roślin, ponieważ nadmierne stężenie środków chemicznych w powietrzu będzie szkodziło nie tylko roślinom, ale również nam. Konstrukcja szklarni z poliwęglanu jest trwała, ale lekka, łatwa w montażu i w demontażu.
To pozwala nam przestawić szklarnię, jeśli zajdzie taka potrzeba. Daje to też szansę na łatwe powiększenie lub zmniejszenie powierzchni szklarni na rośliny. Wystarczy pociągnąć dalej aluminiowe profile i dokupić kilka płyt z poliwęglanu litego na wymiar. Jak zostało to pokazane, poliwęglan to doskonały materiał do budowy ogródkowej szklarni.