Wytrzymałe drzwiczki żeliwne — idealne do kominka

drzwiczki żeliwne do kominka

Niewielu posiada w swoich domach kominek, chociaż powoli zaczyna się to zmieniać, ponieważ coraz więcej osób jest zainteresowanych realizacją takiego rozwiązania. Jest to okazja do stworzenia dodatkowego źródła ciepła, lecz również pozwala zmienić wystrój pomieszczenia na bardziej ciepły i przytulny.

Drzwiczki z żeliwa

 drzwiczki żeliwne do kominkaKominek jest zawsze ozdobą domu. Jeśli wykończy się go ozdobnymi cegłami czy kaflami oraz dobierze się do niego autentyczne, żeliwne i piękne drzwiczki, kominek wydać się może wręcz dziełem sztuki. Rozpoczynając budowę kominka, należy przygotować takie elementy jak wkład kominkowy — czyli inaczej komorę, w której spalać będzie się drewno oraz przewód spalinowy łączący komorę spalania z przewodem kominowym. Oprócz tego elementy związane z kumulacją i odprowadzaniem ciepła wytworzonego w kominku. Oczywiście w większości przypadków potrzebne będą również wykończeniowe materiały budowlane oraz obudowa. Można również zdecydować się na brak gotowej obudowy i samemu zabudować kominek np. stylowymi cegłami lub kamieniami — wszystko zależy od gustu przyszłego właściciela kominka. Przygotowanie pomieszczenia i komina do budowy czy wybór materiałów wykończeniowych jest równie ważny co odpowiednie zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z płomieniami. Z tego powodu kluczowym elementem są wytrzymałe drzwiczki żeliwne do kominka. Co prawda spotyka się czasem drzwiczki wykonane ze stali, lecz to właśnie żeliwo jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do konstrukcji elementów kominkowych.

 drzwiczki żeliwne do kominkaDrzwiczki do kominka powinny być stworzone w taki sposób, aby wytrzymywały trudne warunki związane z wysoką temperaturą paleniska oraz z popiołem czy sadzą. W szczególności bliskość gorących płomieni wymaga dobrania odpowiednich materiałów wykorzystywanych do budowy takich drzwiczek. Mowa tu o bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ sam płomień może osiągać w szczytowej fazie spalania nawet 600 °C. Pomimo że spalane drewno nie powinno dotykać ramy ani szyby drzwiczek, to są one odporne zazwyczaj na jeszcze wyższe temperatury. Pozwala to na poczucie bezpieczeństwa użytkowników kominków. Wśród dostępnych drzwiczek kominkowych można wyróżnić te o prostej stylistyce oraz tradycyjne. Podstawowe przybierają formy prostokątnych bądź kwadratowych okienek, otwieranych jednostronnie, które dają podgląd na całe palenisko. Często szyby w takich drzwiczkach są zakrzywione lub wygięte, dzięki czemu łatwo jest dopasować kształt drzwiczek do formy kominka. Warto nadmienić, iż szyby kominkowe są żaroodporne. Wykazują taką właściwość zazwyczaj aż do 800 °C. Osoby preferujące jednak bardziej tradycyjny styl również znajdą coś dla siebie. Wśród tego typu drzwiczek obecne są dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe, wytrzymałe drzwiczki żeliwne do kominka w starym stylu retro. Bogato zdobione i ażurowe czasami stosowane są do rozwiązań bez zastosowania szyby. Dodatkowe, liczne zdobienia pozwalają nawiązać do antycznych mebli czy klasycznych, eleganckich wnętrz. Dobór drzwiczek do kominka powinien być łatwy i nie przysparzać wielu trudności. Jeśli jest się zdecydowanym na konkretny styl tego elementu to dopasowanie wymiarów czy kształtu nie będzie już problemem.

Nietypowy kształt czy zdobienia mogą podkreślić oryginalny wygląd kominka, a przecież jest to nie tylko element praktyczny, który produkuje ciepło, lecz również ozdobny i czasem przede wszystkim z tego względu liczne grono osób decyduje się na jego budowę. Wtedy każde wnętrze będzie wyglądało przytulnie i z klasą.