Zakres prac alpinistycznych

Uprawnienia dotyczące pracy wysokościowej dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to dostęp budowlany, który obejmuje podesty, rusztowania czy podnośniki. Bardziej zaawansowany jest dostęp linowy, który nazywany jest także alpinistycznym. Koszt takiego szkolenia może być nawet trzykrotnie wyższy, ale uzyskany certyfikat pozwala na wykonywanie zadań w szczególnie trudnych warunkach.

Prace na wysokościach

prace na wysokości WawaPrace wysokościowe są wykonywane przez pracowników budowlanych, dekarzy czy monterów instalacji energetycznych. Podczas prac alpinistycznych liny wykorzystuje się nie tylko do asekuracji, ale też do zjazdów i schodzenia. Daje to szeroki dostęp do powierzchni, przy której nie można ustawić drabiny lub rusztowania, na przykład do kominów przemysłowych. Prace alpinistyczne można wykonywać także na stromych dachach. Przeważnie dostęp linowy jest wykorzystywany w pracach krótkotrwałych. Praca wysokościowa w dostępie linowym wymaga wiedzy, sprawności fizycznej oraz uprawnień. W kominiarstwie wykorzystuje się dostęp linowy w celu czyszczenia przewodów kominów przemysłowych. Dekarze wykorzystują liny alpinistyczne podczas napraw, poprawek i prac wykończeniowych na stromych dachach. Sprzęt alpinistyczny musi spełniać restrykcyjne normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

prace alpinistyczne dla firm w warszawieObecnie prace alpinistyczne dla firm w Warszawie realizowane są przez fachowców posiadających doświadczenie i uprawnienia – pozwala to na utrzymanie w czystości elewacji budynków biurowych. Prace alpinistyczne są świadczone także dla firm z branży reklamowej – baner reklamowy można powiesić w miejscu trudno dostępnym, ale za to dobrze widocznym. Jedną z branż, która korzysta z prac alpinistycznych, jest telekomunikacja. Nadajniki i odbiorniki montowane są w najwyższych punktach w okolicy, co w terenie zurbanizowanym wymaga prac wysokościowych. Także warszawscy operatorzy energetyczni korzystają z usług alpinistycznych podczas prac montażowych i usuwania awarii. Metalowe strome dachy można myć i malować powłokami antykorozyjnymi bez potrzebny rozstawiania rusztowań i wynajmu podnośników.

Zakres prac alpinistycznych wykorzystywanych przez warszawskie firmy jest szeroki – od mycia elewacji po specjalistyczne montaże telekomunikacyjne. Alpinista przemysłowy musi posiadać wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także umieć udzielać podstawowej pomocy przedmedycznej. Przed upadkiem chroni szereg środków zabezpieczających, które dzieli się na pięć grup. Pozyskiwanie uprawnień z zakresu wykonywania prac alpinistycznych zakończone jest egzaminem.