Przed tym pytaniem staje wiele osób, które właśnie zastanawiają się, jakie osłonienie okien będzie najlepsze w domu. O, tym którą opcję wybierzemy, warto pomyśleć przed budową, jeszcze na etapie projektu. To ważne jeżeli chcemy schować mechanizm rolety pod elewację – jeżeli tego nie zrobimy puszki-kasetki będą wystające, co nie wygląda dobrze, a dodatkowo w czasie deszczu zaskoczy nas dodatkowy hałas, który wytwarza się podczas uderzania kropli o wystające elementy.

Żaluzje czy rolety, które więc wybrać?

żaluzje zewnętrzneZacznijmy od żaluzji fasadowych. Są to wytrzymałe osłony okienne montowane na elewacji budynku. Pełnią funkcję izolatora, dzięki czemu mają duży wpływ na temperaturę pomieszczeń, a także hałas. To najlepsze rozwiązanie w przypadku przeszklonych domów i budynków – nowoczesne żaluzje fasadowe w rzeszowie, już nie raz wkomponowane zostały przez firmę w budynek. Oczywiście to nie koniec zalet, ponieważ ich zastosowanie najlepiej sprawdzić latem. To właśnie wtedy docenia się ich wybór, dzięki nieprzepuszczaniu promieni słonecznych, spowodują że gdy na zewnątrz będzie upał, to w domu przyjemny chłód. Oprócz tego żaluzje pomagają zapomnieć o hałasie, to wielki plus jeżeli nasz dom postawiony jest blisko ruchliwej drogi, czy sąsiedztwie placu zabaw. Po zamontowaniu żaluzji fasadowych zgrabnie wkomponują się w elewację domu i staną się integralną częścią budynku.

doniczki plastikowePrzejdźmy teraz do rolet zewnętrznych, wykonanych z metalu bądź PCV. Stanowią skuteczną ochronę przed upałem, mrozem i hałasem. Roleta ta jest wykonana z materiału energooszczędnego – ma doskonałe właściwości termoizolacyjne za sprawą „poduszki powietrznej”, jaka wytwarza się między oknem a opuszczoną roletą. Pod tym względem rolety w stosunku do żaluzji fasadowych są bezkonkurencyjne. Mają również świetną izolację akustyczną, zatem mogą świetnie się sprawdzić do sypialni czy pokoju dziecięcego. Niektóre z rolet mogą być również antywłamaniowe, to również duża ich zaleta jeśli stawiamy na bezpieczeństwo. Z kolei wadą jest, że nie ma możliwości swobodnego regulowania ilości światła wpadającego do wnętrz. Nie ma tu możliwości jak w żaluzjach fasadowych – ustawienia kąta listewek-lameli. Roleta działa na zasadzie całkowitego bądź częściowego zasłonięcia okna. W tym temacie nie ma lepszego, czy gorszego zastosowania. Równie dobrze można połączyć oby dwa te rozwiązania.

Tam, gdzie przebywamy najdłużej i chcemy kontrolować dopływ słońca, czyli np., gabinet, salon czy kuchnia sprawdzą się żaluzje fasadowe. Natomiast tam, gdzie spędzamy czasu mniej, czyli łazienka, sypialnia wybierz rolety. Najlepiej by wszystko świetnie wpasowało się do elewacji domu i było funkcjonalne.

Kategorie: Okna i drzwi