Poddasze jest trudne pod względem zagospodarowania ze względu na obecność skosów, które utrudniają aranżację wnętrza i wymuszają określone rozwiązania związane z remontem. Istotny jest też fakt, że ze względu na swoje położenie mogą latem nagrzewać się silniej niż reszta domu, a zimą być wyraźnie chłodniejsze.
Remontując poddasze należy brać pod uwagę konstrukcję stropu i jego maksymalne obciążenie. Szczególnie ważne jest to w starszych budynkach, w których poddasze nigdy nie było zaplanowane na przestrzeń użytkową. Ważny będzie więc wybór każdego elementu, nie tylko mebli i materiału na ścianki działowe, ale nawet materiałów na posadzki. Istotne jest też jakiego materiału użyje się na ocieplenie, ponieważ powinien być on lekki, a grubość jego warstwy nie może znacznie zmniejszać dostępnej przestrzeni. Polecanym rozwiązaniem jest izolacja poddasza pianką, która jest bardzo lekka, więc nie wpłynie znacznie na obciążenie konstrukcji.
Problemem mogą być też okna, szczególnie, gdy nie chcemy zmieniać konstrukcji dachu. Możliwe, że jedynym rozwiązaniem będą tylko wąskie okna, które jednak dobrze wyglądają zgrupowane po dwa lub trzy. Przestrzeń pod nimi do dobre miejsce na np. sofę, ponieważ zapewniają największy w pomieszczeniu dostęp do światła.
Wybierając meble warto zdecydować się na meble wykonywane na zamówienie, które pozwolą idealnie wykorzystać dostępną pod skosami przestrzeń na półki i szafki, pozostawiając przestrzeń z wyższym sufitem do swobodnego poruszania się.
Wybór kolorystyki, aby optycznie powiększyć wnętrze, jest ograniczony. Najlepiej sprawdzają się jasne ściany, a skosy i sufity powinny być białe. Wyraźne wzory i ciemne barwy pomniejszą pomieszczenia i przytłoczą je. Jasne kolory natomiast stanowią znakomite tło dla reszty aranżacji. Idealnym rozwiązaniem są jasne podłogi i ściany, a ciemne barwy i żywsze kolory powinny stanowić jedynie akcenty. Dzięki temu wnętrze sprawi wrażenie bardziej przestronnego i nowoczesnego.
Więcej o adaptacji poddasza na przestrzeń mieszkalną można znaleźć na stronie: