Altany ogrodowe – jak wybrać i udekorować?

piękna altana ogrodowa

Nie każdy właściciel domu może pochwalić się okazałym tarasem, nie każdy też lubi piknikować bezpośrednio na trawie. Jednak okres wiosny zachęca do tego by spędzać czas na świeżym powietrzu, łapiąc promienie słońca i ciesząc się przyjemnym ciepłem. Jak to zrobić kiedy nie mamy ochoty na spacerowanie czy prace w ogrodzie?

Jak stworzyć przestrzeń do relaksu kiedy nie ma tarasu?

altanka ogrodowaRozwiązaniem tego dylematu mogą być altany ogrodowe w Grójcu. Występują one w wielu wariantach, dzięki czemu można zaaranżować je tak, by pasowały do całości ogrodu. Wiadomo, że ważna jest ich wielkość – im większa działka tym większa może być altana. Jeśli damy dużą konstrukcję na małą działkę to może zabraknąć nam miejsca na inne rzeczy np. ogródek warzywny. W dodatku altana będzie dawała dużo cienia, co nie zawsze jest pożądane np. przy hodowli kwiatów. Jednak musi być na tyle duża żeby kilka osób mogło tam spokojnie odpocząć. Każda z nich musi mieć postawę z betonu – wylewki lub kostki. Dzięki temu nie będzie stała bezpośrednio na ziemi co mogłoby się przyczynić do szybszego jej zniszczenia (chłód, wilgoć niszczą drewno i metal). Altany można podzielić na te otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają zadaszenie i kilka belek pionowych łączących dach z podłożem.

piękna altana ogrodowaDzięki temu niestraszny nam deszcz czy palące słońce, a jednak czujemy odżywczy wiatr i świeże powietrze. Altanki zamknięte mają drzwi i okna – przypominają trochę domki ogrodowe czy oranżerie. Będą nie tylko dobrym miejscem do spędzania czasu w ogrodzie przy dowolnej pogodzie, ale także dobrym miejscem do hodowli kwiatów czy trzymania sadzonek przed wysiewem. Warto zaznaczyć, że altanki mogą mieć nie tylko różne kształty, ale także można je ładnie zaaranżować. Do tych otwartych idealne będą pnące się rośliny np. winobluszcz. Oplotą belki altanki, nadadzą jej niesamowitego charakteru, a jednocześnie zagwarantują że altanka na stałe wpisze się w klimat ogrodu. Z kolei na te zamknięte można np. zawiesić sznur lampek w kształcie kuli. W ten sposób nie tylko zyska się ładną dekorację, ale także dodatkowe źródło światła. Do altanki można też dobrać pasujące meble – zarówno te mocowane na stałe do podłoża (najczęściej łączone ławki ze stołem), jak i standardowe meble ogrodowe.

Jak widać jest wiele ciekawych opcji na wykorzystanie altanki w ogrodzie. Mogą być otwarte i zamknięte, duże i małe, okrągłe i kwadratowe – dodatkowo meble, oświetlenie czy rośliny do nich dobrane sprawią, że staną się one idealnym miejscem do spotkań i wypoczynku.