Cechy sprawdzonych izolacji przemysłowych

prace izolacyjne

Projektując urządzenia, obiekty i instalacje przemysłowe, kładzie się duży nacisk na izolacje. Dotyczy to nie tylko utraty ciepła, jak ma to miejsce w przypadku termoizolacji w budownictwie, ale też ograniczenia hałasu oraz zwiększenia szczelności. W przypadku specjalistycznych instalacji przemysłowych izolacje wykonuje się na indywidualne zamówienie, zgodnie ze specyfikacją techniczną i panującymi warunkami.

Izolacje przemysłowe – co warto wiedzieć?

izolacje przemysłowe firmy produkcyjnejWarstwy i materiały izolacyjne muszą być dopasowane kształtem oraz parametrami do izolowanych elementów. Do głównych zadań izolacji przemysłowej zalicza się ochrona elementów mechanicznych, elektronicznych czy przesyłowych przed działaniem czynników zewnętrznych. Najczęściej stosowana jest izolacja termiczna, która zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem lub wychłodzeniem elementów. Jest to rodzaj izolacji, który pozwala na tworzenie takich miejsc jak chłodnie. Do wykonywania izolacji termicznej wykorzystuje się takie materiały jak spieniony polipropylen, poliuretan lub polistyren. Piany mogą mieć formę prefabrykowanych elementów o idealnie dopasowanych kształtach lub natryskową. Dzięki natryskiwaniu piany można wykonać izolację o odpowiednich parametrach na obiektach o nietypowych i trudnych do odwzorowania kształtach.

prace izolacyjne Wysokojakościowe izolacje przemysłowe firmy produkcyjnej chronią pracowników przed nadmiernym hałasem. Współczynnik przenikania ciepła to nie jedyny parametr, który bierze się pod uwagę. Ograniczenie hałasu pozytywnie wpływa na warunki pracy i zdrowie pracowników. Materiałem, który dobrze pochłania dźwięk, jest wełna mineralna. Materiał ten daje dużą dowolność podczas układania, gdyż jest znacznie bardziej elastyczny od natryskowych pianek. Izolacje przemysłowe zapewniają też fizyczną ochronę elementów, tworząc szczelną barierę wokół nich. Waga izolowanych elementów nie zwiększa się w znacznym stopniu – szczególnie przy wykorzystaniu syntetycznych pian natryskowych – natomiast poprawie ulegają takie parametry jak zdolność do utrzymywania stałej temperatury. Dobrze wykonana izolacja przemysłowa jest pożądana w sektorze produkcyjnym, energetycznym czy petrochemicznym.

Ograniczenie strat ciepła pozwala znacznie zaoszczędzić na ponownym podgrzewaniu przesyłanych substancji. Wysoka szczelność instalacji poprawia bezpieczeństwo pracowników i sprawia, że w układzie panuje regularne, przewidywalne i stałe ciśnienie robocze. Izoluje się nie tylko rury i instalacje przesyłowe, ale też urządzenia produkcyjne oraz elementy architektoniczne hal produkcyjnych.