Co trzeba wiedzieć o drzwiach drewnianych?

Drzwi drewniane są od wieków wybierane przez konsumentów. Są bardzo ładne, trwałe i uniwersalne. Sprawdzą się jako drzwi do pokoju, drzwi wejściowe, zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych, jak i usługowych. Drewno to materiał szlachetny i naturalny, łatwo poddający się obróbce.

Drzwi z dębu sonoma

drzwi Warto zatem inwestować w drewniane drzwi. Zanim jednak kupi się wybrany model to trzeba wiedziec jakie są odmiany drewna, jakie sa wzory drzwi oraz sposoby ich montażu i otwierania. Kwestia odmian drewna jest najprostsza. Od gatunki zależy wybarwienie drzwi. Jeśli interesują nas nowoczesne drzwi – dąb sonoma będzie dobrym wyborem. To drewno ma jasny, popielaty odcień, dosyć uniwersalny, zatem łatwo można go dopasować do dowolnego wnętrza. również drzwi sosnowe czy brzozowe będą miały jasny, kremowy odcień. Z kolei drzwi hebanowe czy z gatunków egzotycznych będą miały barwę czekoladową, czarną. Warto zaznaczyć, ze drzwi z drewna nie muszą mieć odcieni brązu i czerni. Są drzwi mahoniowe, mające czerwone wybarwienie, a także gatunki z fioletowym połyskiem.

drzwi W przypadku kiedy ktoś chciałby mieć drzwi zielone, czerwone, czy różowe to drewno zawsze można pomalować, bez szkody dla jego trwałości. Druga kwestia to otwieranie i montaż drzwi. Standardowo drzwi montowane są na zawiasach, na ościeżnicy. Są to drzwi uchylne, otwierane w jedną stronę. W lokalach gastronomicznych można zobaczyć drzwi wahadłowe, otwierane w dwie strony. Modną alternatywą są drzwi z ościeżnicami na podłodze i nad otworem drzwiowym. Drzwi poruszają się po szynie, tak jak drzwi w szafach wnękowych. To na przykład dobra opcja do wnetrz industrialnych lub do małych pomieszczeń, w których otwieranie drzwi na oścież byłoby kłopotliwe ze względu na niewielki metraż i wąskie przejścia. Trzecia kwestia to dbałość o drewniane drzwi. Powinno się o nie dbać tak samo jak o drewniane meble i podłogi. Nie należy ich myć bardzo mokrymi gąbkami i ścierkami – woda zawsze źle wpływa na strukturę drewna. Najlepiej jest wykorzystywać do ich czyszczenia preparaty zawierające w swoim składzie pielęgnujące oleje. Dzięki olejom drzwi będą zabezpieczone przed wilgocią, a dodatkową będą pięknie się błyszczały. Czyszczenie olejowe niweluje także konieczność okresowej konserwacji – jest ona wykonywana podczas mycia.

Warto pochylić się także nas kwestią zamykania drzwi. Mogą mieć one zamki, zasuwy, czy zamknięcia na łańcuch. Im lepsze zamknięcie tym trudniejsze do sforsowania będą drzwi drewniane. Warto o to szczególnie zadbać podczas wyboru drzwi wejściowych.