Elementy hydrauliczne, które mają zapobiegać skutkom zalań i podtopień pełnią obecnie także istotną rolę w utrzymaniu czystości biologicznej wód. Dobrze dobrane do potrzeb danego środowiska regulatory melioracyjne są więc ważne nie tylko z powodu swojej funkcjonalności, ale także aspektów ekologicznych. Do głównych funkcji, które mają pełnić regulatory przepływu wody, czyli jedno z ważniejszych urządzeń hydraulicznych, jest kontrolowanie deszczówki i niedopuszczanie do przelewów wody w zbiornikach retencyjnych.
Jakie funkcje pełnią regulatory przepływu wody?
Odpowiadając na pytanie, dlaczego współczesne urządzenia melioracyjne są tak niezawodne i skuteczne w działaniu, należy uświadomić sobie przede wszystkim, z jakich materiałów zostały wykonane. Zwykle są to tworzywa syntetyczne o wysokiej gęstości. Dzięki nim niezawodne regulatory przepływu wody odznaczają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne (zarówno chemiczno-fizyczne, jak i mechaniczne). Prawidłowo zamontowane nie wymagają też zazwyczaj żadnych działań konserwacyjnych. Istotą ich bezawaryjności jest także stosunkowo prosta budowa. Mechanizm pozwala na szybką regulację przepływu cieczy, dzięki czemu nie powoduje ona przelewu ponad powierzchnię zbiorników retencyjnych nawet w czasie groźnych nawałnic. Są więc wyjątkowo odporne na duże ciśnienie.
Regulatory stanowią klucz do zapobiegania skutkom podtopień. Są sprawdzoną opcją dla systemów retencyjnych i zapewniają właściwy napływ ścieków do cieków wodnych lub kolektorów deszczowych, gwarantując im skuteczną i bezpieczną pracę bez względu na stan opadów atmosferycznych. Cechą, która potwierdza ich wytrzymałość, jest to, że normalizują przepływy od litra nawet do tysiąca litrów wody na sekundę. Nie wymyślono dotąd bardziej skutecznego urządzenia niż regulator przepływu, które zapobiegałoby powodziom kanalizacji na dużych obszarach miejskich, dlatego jest on nieodłącznym elementem każdego kanału na terenie zurbanizowanym, gdzie również istnieje duże ryzyko zalewowe. Najważniejsze w ich działaniu jest jednak to, że dostosowują przepływ wody do zdolności danego zbiornika, dzięki czemu poziom wody podnosi się przed nim, nie powodując zalania.
O niezawodności współczesnych regulatorów przepływu decyduje także ich konstrukcja i sposób działania. Są konstruowane w taki sposób, by bezawaryjnie służyć w obszarze miejskim wiele lat, wykorzystując pojemność retencyjną pobliskich zbiorników i kanałów. Dzięki tej metodzie nie ma konieczności dobudowywania nowych. Prosty mechanizm działania regulatorów umożliwia władzom danej miejscowości podjęcie stosownych działań do przeciwdziałania powodzi. Gdyby nie one, do zalań dochodziłoby praktycznie po każdych opadach.