Czy w polskich warunkach budowa domu z bali się opłaca?

Budowa domu z bali

Domy z bali przede wszystkim kojarzą nam się z Północną Ameryką i Skandynawią i rzeczywiście tam są one najpopularniejsze, jednak coraz częściej technologię tę wykorzystuje się także i w Polsce. Czy jednak w naszych warunkach taka budowa się opłaca i ma sens?

Budowa domu z bali w 3 miesiące

Budowa domu z baliZasadniczo domom z bali nie wiele można zarzucić, choć wiele osób ma obawy odnośnie tego jak trwałe one są, to jednak na polskim rynku działają firmy, które dają nawet do 100 lat gwarancji na wykonywane przez siebie obiekty w tej technologii, a co za tym idzie można uznać, że domy te są dostatecznie trwałe i będą mogły one nam służyć przez długie lata. Jeśli chodzi o koszt budowy tego typu obiektów to w porównaniu z domami murowanymi o tym samym metrażu to są one około 10-15% tańsze w budowie. Ich największą zaletą jednak w porównaniu z domami tradycyjnymi jest szybki czas budowy. Budowa domu z bali okrągłych trwa około trzech miesięcy, a co za tym idzie jest ona nawet czterokrotnie krótsza niż w przypadku domu murowanego. Fakt ten sprawia, że jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób, którym zależy na czasie.

Budowa domu z baliNależy jednak zaznaczyć, że budowa domu z bali może być przeprowadzona jedynie przez wyspecjalizowane w tej technologii firmy, a tych niestety obecnie w Polsce nie ma za wiele. Co skutkuje tym, że czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy może być równie długi co sama budowa, co jest sporym minusem. Dodatkowo od wyboru firmy budowlanej będzie zależeć także trwałość jak i jakość wybudowanego domu, a co za tym idzie ważne jest to by dokładnie sprawdzić potencjalnego wykonawce. Warto sprawdzić czy posiada on odpowiednie certyfikaty oraz czy ma doświadczenie w budowie tego typu domów. Warto zapoznać się z przykładowymi realizacjami czy portfolio wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią firmę. Jeśli chodzi o zalety domów drewnianych to można by tu wskazać to, że są one bardzo ciepłe, jak to, że w ich wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat, który w zasadzie nie sposób odtworzyć w domach murowanych. Co więcej ten mikroklimat ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników, co także może być tym elementem, który przemawia za budową domów drewnianych.

Wszystko to sprawia, że choć budownictwo drewniane w Polsce nie jest szczególnie rozpowszechnione to jednak, jeśli by wziąć wszystko pod uwagę to jest ono stosunkowo opłacalne, dlatego jeśli nosimy się z budową własnego domu to warto choćby wziąć pod uwagę domy drewniane, zwłaszcza jeśli własnym domem chcemy zacząć się szybko cieszyć.